w w w w

baner
Jesteś w:   Strona Główna
large small default
PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aleksandra Dudzińska, Agata Wester   

Międzyszkolny Dzień Nauki

dzien nauki1217 lutego 2017 roku w ZS-P w Lipiu odbył się „Międzyszkolny Dzień Nauki” przeprowadzony w ramach projektu pod nazwą „Zamiast…”. Projekt realizowany jest we współpracy Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Parzymiechach i w Lipiu oraz Stowarzyszenia im. Ks. B. Metlera. Jego głównym celem jest profilaktyczna działalność informacyjno – edukacyjna, polegająca na zaciekawieniu młodych ludzi programowaniem i szeroko rozumianą nauką. W Dniu Nauki odbyły się warsztaty z robotyki oraz pokaz eksperymentów naukowych. W trakcie tych zajęć uczniowie dowiedzieli się jak mądrze i ciekawie wykorzystywać nowoczesną technologię, nie popadając w uzależnienia.

Zajęcia z robotyki adresowane były do wszystkich grup wiekowych i polegały na budowaniu przez uczniów własnych robotów z klocków Lego Mindstorms. Na wstępie spotkania uczestnicy otrzymali zestaw do konstruowania i poznali jego elementy. Z dużym skupieniem każdy młody konstruktor oglądał kolejne części, były tam gąsienice, dalmierz ultradźwiękowy, czujniki, silniki czy mikrokontroler. Po tej czynności można było przejść do kolejnego etapu pracy, który polegał na konstruowaniu własnej „maszyny”. Pod czujnym okiem animatora uczniowie w swoich grupach wykonali od podstaw robota. Kolejny etap pracy przyniósł uczestnikom spotkania najwięcej radości, ponieważ mogli swobodnie sterować swoimi robotami. Był to wspaniały sposób nie tylko na dobrą zabawę, ale także na rozwijanie kreatywności, samodzielnego myślenia i naukę pracy w grupie. Bez wątpienia czas spędzony na warsztatach z robotyki przyniósł uczestnikom wiele dobrego, poszerzył ich wiedzę i rozbudził zainteresowanie naukami ścisłymi. Ponadto podjęte działania w zakresie robotyki związane są też ściśle z projektem e-Twinning pt. „Międzyszkolne roboty” realizowanym przez obie szkoły.

Nie mniej wrażeń dostarczyła uczestnikom Dnia Nauki kolejna niespodzianka, jaką był pokaz doświadczeń chemicznych. Prezentowane eksperymenty pobudzały ciekawość, wywoływały zdziwienie i podziw. Aktywne uczestnictwo obecnych na pokazie, pozwalało odpowiedzieć na wiele trudnych pytań. Pełna napięcia atmosfera w czasie spektakularnych doświadczeń chemicznych pokazała, że nawet maluchy mogą zainteresować się skomplikowanymi, naukowymi problemami. Podejmowane działania edukacyjne oparte na doświadczeniach i obserwacjach wpisują się również w realizację programu „Być jak Ignacy”, do którego przystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej w Lipiu. Jego organizatorem jest fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, a głównym celem - propagowanie wiedzy na temat polskiej myśli naukowej, poznawanie otaczającego nas świata poprzez doświadczenia, eksperymenty i obserwacje. Takie działania udowadniają jednocześnie, jak bardzo atrakcyjna i pasjonująca może być nauka przedmiotów ścisłych.

Trudno uwierzyć, że to jednodniowe spotkanie nie tylko pozwoliło na przybliżenie uczniom zagadnień z mechaniki, informatyki, chemii, ale także rozbudziło ich ciekawość. Mamy nadzieję, że Dzień Nauki zainteresował na tyle, że przyszłości pojawią się wśród uczniów, odkrywcy i badacze otaczającego świata, nieustannie poszukujący nowych odpowiedzi.