w w w w

baner
Jesteś w:   Strona Główna
large small default
PDF Drukuj Email
Wpisany przez Agata Majdzik, Anna Osiewacz   

Dzień strażaka w ZS-P w Lipiu

DSC08429Od września 2016 roku w Gimnazjum w Lipiu funkcjonuje klasa mundurowa- strażacka, która na co dzień blisko współpracuje z jednostką Państwowej Straży Pożarnej w Kłobucku, druhami – ochotnikami z gminy Lipie. Komendą Powiatową Policji w Kłobucku oraz Centralną Szkołą PSP w Częstochowie. Zwykle spotkania ze strażakami i policjantami mają miejsce poza szkołą, ale 12 maja młodzież zaprosiła przedstawicieli straży pożarnej do siebie, aby w ten sposób uczcić niedawny Dzień Strażaka. Uroczystość miała także swój wymiar praktyczny, ponieważ połączona została z ćwiczeniem procedur zachowania się w przypadku wybuchu pożaru na terenie szkoły.

Wszystko rozpoczęło się o godz. 10:00, kiedy to pod budynek Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Lipiu, gdzie uczy się ponad 300 dzieci, podjechało 8 wozów bojowych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych gminy Lipie. Akcja, którą kierował komendant OSP Lipie, Karol Węzik, objęła wyprowadzenie wszystkich uczniów i przedszkolaków z budynku, wynoszenie i ratowanie osób poszkodowanych oraz gaszenie pożaru na terenie szkoły. Dzięki przeprowadzonym ćwiczeniom dzieci i młodzież, a także pracownicy ZS-P w Lipiu, mogli przekonać się, czy potrafią w praktyce zastosować obowiązujące i znane im od strony teoretycznej procedury zachowania się w wypadku zagrożenia zdrowia i życia. Zarówno starsi jak i młodsi potraktowali je bardzo poważnie i starali się jak najlepiej wykonywać przewidziane procedurą czynności. To sprawiło, że ćwiczenia miały wzorcowy przebieg, odbywały się sprawnie, bez chaosu i wynikającej stąd zbędnej nerwowości.

Po zakończonej akcji wszyscy udali się do budynku szkoły, by wziąć udział w uroczystej akademii dedykowanej wszystkim strażakom, a przede wszystkim druhom – ochotnikom z gminy Lipie oraz przedstawicielom Państwowej Straży Pożarnej z Kłobucka, z okazji ich święta. Tego dnia w ZS-P w Lipiu gościli min.: zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kłobucku, bryg. Robert Ladra, prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Lipiu, Bożena Wieloch, Komendant Gminny OSP, Zbigniew Bystrzykowski oraz komendanci i prezesi OSP Gminy Lipie. Wśród zaproszonych gości znalazła się również kpt. Kamila Pudło z Powiatowej Komendy PSP w Kłobucku, która w ramach ogólnopolskiej akcji MSWiA, wygłosiła połączoną z prezentacją multimedialną prelekcję pod hasłem Kręci mnie bezpieczeństwo.

Natomiast uczniowie klasy Ia Gimnazjum w Lipiu zapoznali wszystkich zebranych z różnorodnymi działaniami, jakie podjęli w roku szkolnym 2016/17 w ramach innowacyjnego programu, realizowanego przez klasę mundurową. Można było także zobaczyć musztrę strażacką w wykonaniu uczniów tej klasy. Z wielkim zainteresowaniem wszyscy zgromadzeni obejrzeli również krótkie filmy dokumentujące zajęcia, jakie młodzież odbyła w CS PSP w Częstochowie. Młodzi ludzie brali wówczas udział w próbnym alarmie bojowym, oraz niezwykle widowiskowym pokazie gaszenia pożaru samochodu osobowego w warunkach kontrolowanych.

Dla najmłodszych uczestników akademii z okazji Dnia Strażaka dużą atrakcją okazała się strażacka rewia mody. Gimnazjaliści z wielkim wdziękiem zaprezentowali mundur służbowy, specjalny mundur koszarowy tzw. nomeks, strój koszarowy, ubranie gazoszczelne, a nawet kombinezon wykorzystywany w ratownictwie wysokogórskim. Pobyt strażaków stał się także dobrą okazją do przyjrzenia się z bliska samochodom strażackim i ich wyposażeniu. Nieukrywaną radość sprawiła dzieciom możliwość przebywania w wozie strażackim, gdzie choć przez chwilę wszyscy mogli poczuć się jak prawdziwi strażacy.

Na zakończenie przedstawiciele klasy mundurowej - strażackiej, w imieniu całej społeczności ZS-P w Lipiu, wręczyli gościom kwiaty, dziękując w ten symboliczny sposób za trud i poświęcenie wszystkich strażaków, którzy zawsze spieszą nam z pomocą w chwilach zagrożeń. Młodzi ludzie życzyli również swoim gościom wyłącznie szczęśliwych powrotów z akcji.