w w w w

baner
Jesteś w:   Strona Główna
large small default
PDF Drukuj Email
Wpisany przez Agnieszka Banasiak   

Stoły uginały się od świątecznych potraw

DSC01554W niedzielę, 17 grudnia br. odbyła się Gminna Prezentacja Stołów Bożonarodzeniowych. W tym roku panie z KGW naszej gminy prezentowały swoje świąteczne potrawy w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Parzymiechach.

Oficjalnego rozpoczęcia prezentacji dokonała Przewodnicząca Gminnej Rady KGW w Lipiu, Alicja Podgórska. W imieniu władz samorządowych gminy Lipie głos zabrała Wójt, Bożena Wieloch. Dziękując za organizację prezentacji i trud włożony w przygotowanie ogromnej ilości potraw, wskazała na istotną rolę lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich w pielęgnowaniu dziedzictwa kulturowego naszej gminy. Pani Wójt złożyła wszystkim obecnym najserdeczniejsze życzenia świąteczne.   W następnej kolejności głos zabrał Stanisław Gmitruk, Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, który dziękując za zaproszenie na uroczystość pogratulował organizacji wydarzenia. Na zakończenie części oficjalnej głos zabrał Ireneusz Blukacz, dyrektor Biura RZRK i OR.

Oprawa artystyczna wydarzenia przygotowana została przez chór Gminnego Ośrodka Kultury w Lipiu oraz zespoły śpiewacze Czeremcha z Parzymiech i Kleśniczanki z Kleśnisk. Goście niedzielnej uroczystości wysłuchali m.in. Była noc, Dzwoń dzwoneczku, Do szopy hej pasterze, Przybieżeli do Betlejem Pasterze, Cicha noc.

W następnej kolejności, po odczytaniu fragmentu Ewangelii o Bożym Narodzeniu przez ks. Romana Szkopa, Proboszcza Parafii Parzymiechy, nastąpiło wielkie smakowanie prawdziwych kulinarnych arcydzieł, przyrządzonych przez nasze gminne mistrzynie kuchni. Były serniki, strucle, pierniki, makówki, drożdżówki i wiele, wiele innych. Na stołach gościły również różnego rodzaju sałatki śledziowe, karpie w galarecie, mięsne rolady, pasztety, szynki, wędliny, krokiety, pierogi, nalewki oraz oczywiście barszcz z uszkami. Oprócz dań przygotowanych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich, można było kosztować produktów lokalnych firm: Piekarni Kraft-Pol Sp. z o.o. z Parzymiech, Zakładu Wędliniarskiego Wioleta i Marcin Plaminiak z Lipia, oraz ZPS Jamar Szczepaniak Sp. j. z Albertowa.

Prezentacja Stołów Bożonarodzeniowych została zorganizowana w ramach realizacji zadań gminy z zakresu podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej i kulturowej. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej z wydarzenia.

Galeria nr 1

Galeria nr 2