w w w w

baner
Jesteś w:   Strona Główna
large small default
PDF Drukuj Email
Wpisany przez Barbara Łosik   

Sprawdź ważność swojego dowodu osobistego!!!

Dowód osobisty jest ważny 10 lat od daty jego wydania lub 5 lat- w przypadku dowodów dla osób które nie ukończyły 5 roku życia.

dowody

Termin ważności dowodu osobistego można sprawdzić na stronie ze zdjęciem w prawym dolnym rogu.

Dowody osobiste wydawane są bezpłatnie.

W przypadku stwierdzenia nieważności lub zbliżającego się upływu terminu ważności dowodu osobistego należy wystąpić z wnioskiem o wydanie nowego dowodu osobistego. Wniosek o wymianę dowodu osobistego należy złożyć najpóźniej 30 dni przed upływem terminu ważności dotychczas posiadanego dokumentu.

Wniosek o wydanie dowodu osobistego można złożyć w dowolnej gminie w Polsce - niezależnie od miejsca zameldowania. Wniosek można też złożyć on-line za pośrednictwem strony internetowej www.obywatel.gov.pl (jeżeli osoba posiada podpis elektroniczny potwierdzony profilem zaufanym ePUAP).

Przypominamy, że pełnoletni obywatel polski zamieszkujący na jej terytorium jest obowiązany posiadać ważny dowód osobisty. Brak ważnego dokumentu tożsamości może rodzić wiele negatywnych konsekwencji np. brak możliwości potwierdzenia tożsamości w różnych instytucjach, czy też załatwienia sprawy m. in. w banku.