w w w w

baner
Jesteś w:   Strona Główna
large small default
PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jolanta Cyprych   

Ekstremalna Droga Krzyżowa w naszej gminie

Nabożeństwo drogi krzyżowej ma w kościele katolickim wielowiekową tradycję. Polega ono na rozważaniu historii męki i śmierci Jezusa. Wierni wędrują przy tym symbolicznie przez 14 stacji, zwykle w kościele lub jego bezpośrednim otoczeniu. Nową formę tego pasyjnego nabożeństwa zaproponował w 2009 roku ks. Jacek Stryczek i chyba trafnie nazwał Ekstremalną Drogą Krzyżową (EDK).

Uczestnicy EDK mają do pokonania wyznaczoną trasę o długości 40 km. Idą w nocy, w milczeniu i samotności lub w niewielkich, kilkuosobowych grupach. Po drodze rozważają mękę Jezusa, a także zatrzymują się przy wyznaczonych 14 stacjach i czytają lub słuchają, dzięki urządzeniom mobilnym, przygotowanych dla nich rozważań. Mają ze sobą mapę z opisem trasy, wydrukowaną lub pobraną w formie aplikacji na telefon, ale już samodzielnie muszą radzić sobie z orientacją w terenie czy też troszczyć się o swoje bezpieczeństwo. Każdy sam decyduje, w jakim idzie tempie, sam wyznacza sobie miejsce postoju oraz czas jego trwania.

EDK z pewnością towarzyszy ogromny wysiłek zarówno fizyczny jak i psychiczny. Ale ci, którzy wzięli udział w tym wydarzeniu i przeszli od początku do końca całą zaplanowaną trasę, podkreślają, że to właśnie trud, cierpienie, poczucie samotności i opuszczenia otwierają w człowieku zupełnie nową przestrzeń, w której można spotkać Boga i nawiązać z nim głęboką relację.

Nowa forma drogi krzyżowej z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. W 2015 r. wyruszyło na nią 11 tysięcy osób, a w 2017 r. EDK, wg. organizatorów, przeszło 52 tysiące uczestników na 457 trasach w 252 miastach Polski i Europy. To dowód na to, że ludzie XXI wieku poszukują prawdziwego, autentycznego wyzwania, pełnego doświadczenia – fizycznego i duchowego zarazem. Chcą prawdy i dla jej odnalezienia są gotowi żyć ekstremalnie - mówi ks. J. Stryczek.

W tym roku po raz pierwszy została wyznaczona trasa EDK z Lindowa do Praszki. Nosi nazwę Trasa Bożego Miłosierdzia, a jej patronką jest św. Siostra Faustyna. Początek - 23 marca 2018 r. o godz. 2000 w kościele parafialnym w Lindowie, gdzie odbędzie się msza św. w intencji wszystkich uczestników. Wtedy też będzie można nabyć pakiet EDK (15 zł.), który obejmuje: teksty rozważań, mapę wraz z opisem trasy, opaskę odblaskową oraz znaczek uczestnika. Zgłoszenie uczestnictwa w EDK na dowolnej trasie, w tym także Lindów – Praszka, dokonuje się tylko w formie rejestracji na stroniewww.edk.org.plUczestnicy powinni odpowiednio przygotować się do całonocnej wędrówki - zadbać o właściwy strój i obuwie, prowiant, wodę lub herbatę, latarkę, naładowany telefon oraz zapewnienie sobie kontaktu z osobą, która w razie potrzeby udzieli pomocy.

Liderem EDK Rejonu Lindów jest Magdalena Kopica, która powiedziała: Tegoroczne rozważania EDK zatytułowane „Droga (Pięknego) Życia” podpowiadają, jak wyjść ze strefy komfortu i odkryć życie na nowo. Jak radzić sobie nawet w bólu i zachować w tym wszystkim pewność Bożej miłości. Kto przełamie własną słabość, ma szansę na nowe, piękne życie! Warto spróbować!