w w w w

baner
Jesteś w:   Strona Główna
large small default
PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aleksandra Szukała   

„MUZEUM 303 – TUŻ PRZED WIELKĄ INAUGURACJĄ”

DSC 0393Krok po kroku zbliżamy się do niezwykle ważnego wydarzenia w życiu naszej gminy.

1 września br., w przededniu 100-ej Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, w Napoleonie nastąpi uroczyste otwarcie MUZEUM 303 im. ppłk pil. Jana Zumbacha .

Tymczasem w niedzielę 15 kwietnia odbył się dzień otwarty muzeum – jedyna okazja do zobaczenia części ekspozycji przed oficjalną inauguracją. Okazją do tego wydarzenia była rocznica urodzin patrona Muzeum 303 – ppłk pil. Jana Zumbacha oraz 100-lecie Lotnictwa Polskiego.

O godzinie 11.30 w kościele parafialnym p.w. św. Piotra i Pawła w Parzymiechach odbyła się uroczysta msza święta o charakterze patriotycznym w intencji lotników. Następnie w Napoleonie miała miejsce prezentacja wystawy plenerowej oraz Muzeum 303.

Dzień otwarty poprzedzający uroczystą inaugurację Muzeum 303 zaszczycili swoją obecnością wyjątkowi goście, wśród których byli m.in. przedstawiciele Sztabu Generalnego WP, dowództwa generalnego rodzajów sił zbrojnych RP, dyr. Muzeum Lotnictwa Krzysztof Radwan, dyr. Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie Paweł Pawłowski, kadeci szkół lotniczych z Dęblina oraz twórcy i producenci filmu „Dywizjon 303”.

Atrakcją dla odwiedzających były, oprócz oryginalnych eksponatów muzealnych, spotkania z lotnikami, żołnierzami i grupami rekonstrukcyjnymi, a także możliwość obejrzenia samolotów, śmigłowców, pojazdów zabytkowych oraz Aston Martina w barwach Dywizjonu 303. Dzień otwarty przyciągnął setki osób, które już teraz chciały choć przez chwilę poczuć ducha lotników dywizjonów polskich walczących w czasie II wojny światowej, w tym najsłynniejszego Dywizjonu 303.

Idea otwarcia Muzeum 303 ma ogromne znaczenie dla społeczności Gminy Lipie. To wspaniałe uhonorowanie przypadającego w tym roku Stulecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Dzięki działalności Muzeum 303 staniemy się świadkami pasjonującej żywej lekcji historii. Unikatowość eksponatów muzealnych pozwala przypuszczać, że wśród zwiedzających będą pasjonujący się historią nie tylko Polacy, ale i mieszkańcy całej Europy.

Na ręce pomysłodawcy i założyciela Muzeum 303 – Pana Tomasza Kajkowskiego składamy wyrazy wielkiego uznania i szacunku. Życzymy, by działalność muzealna stała się dopełnieniem Jego marzeń, pasji i prawdziwego patriotyzmu.