w w w w

baner
Jesteś w:   Strona Główna
large small default
PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jolanta Cyprych   

Droga Krzyżowa ekstremalnie

cover photo edk 2019 - 3Nabożeństwo Drogi Krzyżowej ma już wielowiekową tradycję i długo wydawało się, że nie ma tam miejsca na radykalne zmiany. Jednak w 2009 roku ks. Jacek Stryczek pokazał, że to piękne pasyjne nabożeństwo można przeżywać inaczej. Mocniej. Intensywniej. Zarówno pod względem fizycznym jak i duchowym. I tak powstała Ekstremalna Droga Krzyżowa (EDK). Jedna z jej tras zaczyna się w naszej gminie.

W piątek 12 kwietnia już po raz drugi będzie można wziąć udział w EDK na trasie prowadzącej z Lindowa do Praszki. Przebiega ona przez następujące miejscowości: Lindów, Stanisławów, Rębielice Szlacheckie, Lipie, Danków, Zajączki Pierwsze, Zajączki Drugie, Szarki, Brzeziny Cieciułowskie, Cieciułów, Żytniów, Ignachy, Brzeziny, Strojec, Rosochy, Praszka (Kalwaria Praszkowska).

Uczestnicy EDK mają do pokonania odległość 40 km. Idą w nocy, w milczeniu i samotności lub w niewielkich grupach (maksymalnie 10 osób). Po drodze rozważają mękę Jezusa, a także zatrzymują się przy wyznaczonych 14 stacjach i czytają lub słuchają, dzięki urządzeniom mobilnym, przygotowanych dla nich rozważań. Mają ze sobą mapę z opisem trasy, wydrukowaną lub pobraną w formie aplikacji na telefon, ale już samodzielnie muszą radzić sobie z orientacją w terenie czy też troszczyć się o swoje bezpieczeństwo. Każdy sam decyduje, w jakim idzie tempie, sam wyznacza sobie miejsce postoju oraz czas jego trwania.

EDK z pewnością towarzyszy ogromny wysiłek zarówno fizyczny jak i psychiczny. Ale ci, którzy wzięli udział w tym wydarzeniu i przeszli od początku do końca całą zaplanowaną trasę, podkreślają, że to właśnie trud, cierpienie, poczucie samotności i opuszczenia otwierają w człowieku zupełnie nową przestrzeń, w której można spotkać Boga i nawiązać z nim głęboką relację.

Często boimy się trudu, który w przypadku EDK może być nawet sporym wyzwaniem. Rezygnujemy z obawy przed porażką. Trzeba oczywiście zachować zdrowy rozsądek i realnie oceniać swoje możliwości, ale nie należy od razu wywieszać białej flagi. Można przejść jakąś część EDK, dowolny fragment, na który nas aktualnie stać. To też się liczy. EDK to droga osobista i nikt nikogo nie będzie rozliczał z jej długości. Na tej trasie każdy krok jest zwycięstwem. Tym najpiękniejszym, bo nad sobą.

W sferze duchowej EDK to czas medytacji, dlatego zawsze towarzyszą jej rozważania przygotowywane specjalnie na tę okazję. W tym roku noszą one hasło – KOŚCIÓŁ XXI wieku. Jedna z uczestniczek ubiegłorocznej edycji EDK Lindów – Praszka powiedziała: EDK pozostawiła głęboki ślad w mojej duszy. Przez cały rok starałam się dbać o piękne życie i budować dobre relacje, chociaż nie zawsze mi się to udawało. Teraz całą swoją uwagę skupiam na haśle przewodnim. Przypomina mi ono o wspólnocie, do której należę od chwili Chrztu św. EDK to dla mnie okazja, aby rozpocząć walkę o piękno tej wspólnoty, poczynając od siebie.

To jednak nie oznacza, że EDK jest przeznaczona tylko dla tych, którzy głęboko wierzą, przykładnie uczestniczą i gorliwie odmawiają. Ona jest dla każdego, kto wątpi, upada, rozczarowuje się sobą i pychą tego świata. Dla tych, którzyszukają prawdy, dobra, sensu życia i jego piękna. Do udziału w EDK są zaproszeni także ci, którzy czują, że powinni zmienić swoje życie, ale może brakuje im motywacji, aby to zrobić. W naszym społeczeństwie w ostatnich latach pojawiło się wielu emigrantów ekonomicznych, zwłaszcza zza wschodniej granicy. Często są to wyznawcy prawosławia. Tutaj, wśród nas, mieszkają i pracują. Ich także zapraszamy na trasę tej poszukującej wędrówki, jaką jest EDK.

Początek – 12 kwietnia 2019 r. o godz. 2000 w kościele parafialnym w Lindowie, gdzie odbędzie się Msza św. w intencji wszystkich uczestników. Wtedy też będzie można nabyć pakiet EDK, który obejmuje: teksty rozważań, mapę wraz z opisem trasy, znaczek uczestnika oraz opaskę odblaskową. Uczestnicy powinni odpowiednio przygotować się do całonocnej wędrówki oraz zapewnić sobie kontakt z osobą, która w razie potrzeby udzieli pomocy.

Zgłoszenie uczestnictwa w EDK na dowolnej trasie, w tym także Lindów – Kalwaria Praszkowska, dokonuje się tylko w formie rejestracji na stroniewww.edk.org.pl. Wszystkich, którzy w tym roku zechcą podjąć wyzwanie udziału w EDK organizatorzy proszą o jak najszybsze dokonanie rejestracji. Zapisy już trwają: www.edk.org.pl/trasa-edk/2389 lub www.edk.org.pl(Zakładka DOŁĄCZ) Więcej informacji o EDK oraz o tym jak się do niej przygotować na stronach:www.edk.org.pl lub www.facebook.com/Lindow.edk/

ekstremalna droga krzyzowa jastrzebia gorabh

 

Trasa g