w w w w

baner
Jesteś w:   Strona Główna
large small default
PDF Drukuj Email
Wpisany przez Monika Pyrak   

247

              100-LECIE POWSTAŃ ŚLĄSKICH

Rok 2019 jest szczególny dla naszego regionu. Zgodnie z Uchwałą Sejmu RP z dnia 20 lipca 2018 r. został ustanowiony rokiem Powstań Śląskich. W województwie śląskim zainaugurowano trzyletnie obchody związane ze śląskimi zrywami powstańczymi. Obchody te potrwają do 2022 roku, w którym to przypada stulecie powrotu części Górnego Śląska do Polski.

Powstania Śląskie, które miały miejsce w latach: 1919, 1920 oraz 1921, stanowiły istotny dla naszego kraju element procesu jednoczenia ziem polskich w okresie porozbiorowym. Warto podkreślić, że walka o powrót Górnego Śląska do Polski cechowała się wyjątkową konsekwencją i skutecznością. Mimo trwającego kilka wieków oddzielenia regionu od reszty ziem ojczystych i stosowania przez niemiecką administrację polityki germanizacyjnej, w świadomości naszych rodaków przetrwała głęboko zakorzeniona polskość, która dała im siłę i wolę walki. Dzięki bohaterskim zrywom i niezwykłej determinacji powstańców śląskich, na których czele stali Wojciech Korfanty oraz Alfons Zgrzebniok, w 1922 r. znacząca część Górnego Śląska została ostatecznie włączona do odradzającej się II Rzeczypospolitej.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się ze stroną internetową www.powstania.slaskie.pl, na której znajdują się informacje dotyczące Powstań Śląskich oraz akcji je promujących, a także wydarzeń kulturalnych odbywających się na terenie całego województwa śląskiego. Włączmy się w obchody setnej rocznicy Powstań Śląskich, aby oddać hołd naszym przodkom. Niech męstwo powstańców oraz ich wierna służba i miłość do Ojczyzny pozostaną w naszej pamięci.