w w w w

baner
Jesteś w:   Strona Główna
large small default
PDF Drukuj Email
Wpisany przez A. Kotynia, S. Ślusarczyk   

Gminne obchody wybuchu II wojny światowej

DSC 2066Nastrój zadumy i refleksji towarzyszył obchodom 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, które odbyły się w niedzielę, 1 września br., na cmentarzu parafialnym w Dankowie.

Patriotyczno – religijne uroczystości rozpoczęły się o godz.11.00 mszą świętą w intencji Ojczyzny oraz poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej. Nabożeństwo odprawił ks. kan. Henryk Dusza. Podczas homilii proboszcz dankowskiej parafii, nawiązując do niedzielnej liturgii słowa, wskazał dwie cechy, będące główną przyczyną konfliktów między ludźmi – poczucie wielkości, które jak powiedział ksiądz, pojawia się w momencie, gdy przychodzimy na świat, a znika pięć minut po naszej śmierci oraz rządza władzy. Odnosząc się do przyczyn wybuchu II wojny światowej, największego konfliktu zbrojnego w historii, uznał, iż to właśnie niepohamowane dążenie do zdobycia władzy i nadmierne poczucie wielkości, przyczyniły się do ogromu cierpień i pochłonęły miliony istnień ludzkich. Uwieńczeniem homilii było odśpiewanie przez ks. H. Duszę Modlitwy Obozowej dedykowanej ofiarom II wojny światowej. Jak nadmienił ksiądz, uczynił to po raz pierwszy w swojej ponad 30 - letniej posłudze duszpasterskiej. Zgromadzeni wysłuchali pieśni napisanej w czasie II wojny światowej w wielkim skupieniu. Wyrazem wzruszenia i uznania były oklaski, które przerwały ciszę, jaka nastąpiła po jej zakończeniu.

Po mszy świętej, którą zakończyła Modlitwa o Ojczyznę ks. Piotra Skargi, nastąpiło przejście uczestników, w asyście pocztów sztandarowych szkół i jednostek OSP gminy Lipie, pod Grób Nieznanego Żołnierza. Z tego miejsca dalszą część uroczystości poprowadził major Cezary Kubiak.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego major Kubiak przytoczył zgromadzonym najważniejsze fakty dotyczące II wojny światowej: - Był to największy konflikt zbrojny w historii świata, który objął swym zasięgiem całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej. W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi. Wojna wybuchła 1 września 1939 r. po ataku III Rzeszy niemieckiej na Polskę. Pierwszy etap wojny, nazywany wojną obronną Polski lub kampanią wrześniową, prawdopodobnie rozpoczął nalot na Wieluń, a zaraz po nim ostrzał Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte przez pancernik Schleswig-Holstein i agresja wzdłuż całej granicy niemiecko-polskiej. 17 września bez określonego w prawie międzynarodowym wypowiedzenia wojny zaatakowała Polskę również Armia Czerwona. Atak ten złamał polsko-sowiecki pakt o nieagresji. Podczas kampanii wrześniowej w walkach z Wehrmachtem zginęło około 66 000 polskich żołnierzy i oficerów, 134 000 zostało rannych, a około 420 000 dostało się do niewoli niemieckiej. W walkach z Armią Czerwoną zginęło lub zostało rannych kilkanaście tysięcy żołnierzy polskich, do niewoli radzieckiej dostało się ok. 250 000 żołnierzy. Oficerowie pojmani przez Armię Czerwoną, zostali w większości wymordowani przez NKWD.

Zgromadzeni przy pomniku upamiętniającym znanych i bezimiennych bohaterów kampanii wrześniowej, uczcili minutą ciszy pamięć ofiar wojny obronnej 1939 roku. Po odegraniu przez Dziecięco-Młodzieżową Orkiestrę Dętą GOK w Lipiu utworu „Cisza”, głos zabrała Wójt gminy Lipie, Bożena Wieloch. Mówiąc o tragizmie II wojny światowej i jej ludobójczym wymiarze, z jakim przyszło się zetknąć milionom ludzi, w tym mieszkańcom gminy Lipie, wyraziła nadzieję, że już nigdy nie powtórzą się czasy tak pełne okrucieństwa. - ... Nasi rodacy, pomimo beznadziejności całej sytuacji, potrafili codziennie wstawać z kolan i z wielkim heroizmem walczyć o to, na co zasługuje każdy człowiek - o wolność. Tylko pamięć o historii umożliwi nam zbudowanie świata, w którym każdy człowiek, każda rodzina i każdy naród, będą żyć godnie, bezpiecznie i szczęśliwie. Oby nigdy nie powtórzyły się czasy, o których Zofia Nałkowska powiedziała: „Ludzie ludziom zgotowali ten los”...– mówiłagospodarz naszej gminy.Wójt wspominała również o kolejnej pozycji książkowej, która jeszcze we wrześniu trafi do każdego domu w naszej gminie. Będzie to publikacja autorstwa Jarosława Jędrysiaka pt. „Śmierć, zgliszcza, niewola. Gmina Lipie w ogniu wojny. W 80. rocznicę tragicznych wydarzeń”. Łączy ona cechy opracowania popularnonaukowego, publicystyki o tematyce historycznej i zbioru relacji świadków, którzy doświadczyli wojny na terenie gminy Lipie. -... Skorzystajmy wszyscy z tej cennej lekcji historii, oddając jednocześnie hołd tym, których opowieści dane będzie nam przeczytać i tym, którym opowiedzieć o tamtych czasach nigdy nie było dane – powiedziała wójt, Bożena Wieloch.

Przywołując pamięć bohaterów, po odegraniu Sygnału Wojska Polskiego, mjr Cezary Kubiak, zgodnie z ceremoniałem wojskowym, uroczyście odczytał Apel Pamięci.

Następnie złożono kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza - bratnią mogiłą, w której spoczywa 9 żołnierzy 83 Pułku Piechoty Strzelców Poleskich z Kobrynia, poległych 1 września 1939 roku na terenie naszej gminy stawiając opór hitlerowskim najeźdźcom. W imieniu społeczności gminy Lipie pamięć poległych w czasie II wojny światowej uczcili przedstawiciele lokalnych władz samorządowych: Bożena Wieloch – Wójt gminy Lipie, Zbigniew Bystrzykowski - Przewodniczący Rady Gminy Lipie, Alicja Podgórska Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Lipie oraz Janusz Mączka - Radny gminy Lipie. W imieniu mieszkańców powiatu kłobuckiego kwiaty złożyli Henryk Kiepura - StarostaKłobucki oraz Zbigniew Pilśniak – Przewodniczący Rady Powiatu Kłobuckiego. Hołd poległym oddali również przedstawiciele społeczności szkolnych gminy Lipie: delegacja Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Lipiu, delegacja Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Lindowie oraz delegacja Szkoły Podstawowej w Rębielicach Szlacheckich. Ponadto kwiaty złożyli przedstawiciele Gminnego Ośrodka Kultury oraz braci strażackiej gminy Lipie, a w imieniu parafii Danków proboszcz ks. Henryk Dusza wraz z reprezentacją mieszkańców.

Na zakończenie uroczystości orkiestra GOK w Lipiu pod batutą Łukasza Kędziory odegrała jedną z najbardziej znanych pieśni patriotycznych w Polsce - Rotę.