w w w w

baner
Jesteś w:   Strona Główna
large small default
Oficjalny serwis Gminy Lipie
PDF Drukuj Email
Wpisany przez Agnieszka Kotynia   

dostepny samorzad granty
 

Informacja o otrzymaniu przez gminę Lipie dofinansowania w ramach projektu
"Dostępny samorząd - granty"

Gmina Lipie otrzymała dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w projekcie „Dostępny samorząd – granty”, realizowanym w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, Oś Priorytetowa II Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, Działanie 2.18 Wysokiej jakości usługi administracyjne. Wartość grantu wynosi 99 375,00 zł.

Celem przedsięwzięcia jest poprawa dostępności do usług świadczonych przez gminę dla osób z problemami wzroku, słuchu, problemami poznawczymi oraz ograniczeniami w poruszaniu się poprzez doposażenie Urzędu Gminy Lipie w urządzenia, instalacje i środki techniczne likwidujące bariery architektoniczne, cyfrowe i komunikacyjno-informacyjne.

W ramach grantu zaplanowano m.in.: zakup krzeseł ewakuacyjnych dla osób ze specjalnymi potrzebami; utworzenie nowej strony internetowej gminy, spełniającej wymogi określone w Ustawie z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych; uruchomienie usługi tłumacza języka migowego on-line oraz zakup komputera przenośnego przeznaczonego do realizowania połączeń z tłumaczem języka migowego w różnych pomieszczeniach budynku Urzędu; zakup pętli indukcyjnych (urządzenia wspomagające słyszenie osób słabosłyszących i korzystających z aparatów słuchowych); zakup lup optycznych i ramek do podpisów celem lepszej obsługi osób słabowidzących, a także zakup kart komunikacyjnych, tablic informacyjnych oraz opracowanie wybranych informacji w tekście Easy-To-Read (ETR). Podczas realizacji zadania gmina zostanie objęta wsparciem wyspecjalizowanego podmiotu działającego w wyżej wymienionych obszarach dostępności.

Kwota grantu stanowi 100 procent wartości projektu. Zadania będą realizowane w I półroczu 2023 roku.

dostepny samorzad granty 1

 
PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata Sośniak   

Zmiany w programie „Czyste Powietrze”

Wyższe progi dochodowe, niemal dwukrotnie wyższe dofinansowanie, urealnienie kosztów jednostkowych to główne zmiany, które mają zachęcić Polaków do głębokiej termomodernizacji wraz z wymianą źródła ciepła. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wraz z Ministerstwem Klimatu i Środowiska wprowadza kolejną odsłonę programu „Czyste Powietrze”, która spowoduje, że Beneficjenci programu nie tylko uzyskają bezpieczeństwo cieplne dla swoich domowników, ale docelowo będą płacić mniej za ciepło.

więcej...

 
PDF Drukuj Email
Wpisany przez Anna Komendacka   

Ogłoszenie o przetargu na sprzedaż nieruchomości zabudowanej w Lipiu ul. Parkowa 12

wiecej....

 
PDF Drukuj Email

Informacja Wójta Gminy Lipie w sprawie wyroków WSA w Warszawie

Szanowni Państwo,

pragnę poinformować, że w dniu 13 grudnia 2022 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na posiedzeniu niejawnym rozpoznał dwie skargi Gminy Lipie dotyczące zamiaru likwidacji oraz przekształcenia Szkoły Podstawowej w Rębielicach Szlacheckich. W obu rozpatrywanych sprawach rozstrzygnięcia dla gminy są korzystne i w pełni zgodne z jej żądaniem. Obecnie gmina oczekuje na szczegółowe uzasadnienie wyroków.

Więcej…
 
PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata Sośniak, Monika Heluszka   

Grób wojenny w Lindowie

W dniu 30 listopada br. na cmentarzu parafialnym w Lindowie został zamontowany pomnik na grobie śp. Józefa Kiedosa. Działanie było ostatnim etapem prac prowadzonych od 2020 roku.

O losach Józefa Kiedosa, cywilnej ofiary działań wojennych z pierwszych dni września 1939 roku, pisaliśmy szerzej w gminnym biuletynie informacyjnym nr 1/2022. Dzięki inicjatywie podjętej przez gminę Lipie wspólnie z parafią Lindów oraz przy współpracy z IPN szczątki tej osoby zostały ekshumowane z bezimiennej mogiły, znajdującej się w lesie w Wapienniku. Po przeprowadzeniu śledztwa pod nadzorem prokuratora IPN zostały w uroczysty sposób pochowane w godnym i poświęconym miejscu - na cmentarzu parafialnym w Lindowie. Ostatnim działaniem był montaż nagrobka, na wykonanie którego gmina otrzymała dofinansowanie z budżetu Wojewody Śląskiego w kwocie 20.000,00 zł.

Nagrobek ma prostą formę i został wykonany zgodnie ze standardami obowiązującymi w przypadku grobów wojennych. Treść inskrypcji znajdującej się na płycie została uzgodniona z Instytutem Pamięci Narodowej i posiada następujące brzmienie:

Ś+P

JÓZEF KIEDOS

ZAMORDOWANY PRZEZ NIEMCÓW

3 IX 1939 R.

NA POLU POD WAPIENNIKIEM

I TAM POCHOWANY

SZCZĄTKI EKSHUMOWANO DO GROBU

NA CMENTARZU W LINDOWIE

27 III 2022 R.

 
PDF Drukuj Email
Wpisany przez Monika Łosik   

14 stycznia br. Chór Pasjonata Gminnego Ośrodka Kultury w Lipiu pod dyrygenturą Rafała Krawczyka brał udział w eliminacjach do Międzynarodowego Przeglądu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. Eliminacje odbyły się w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie gdzie spośród 50 zgłoszonych zespołów zostało wybranych 5 w tym Nasz Chór Pasjonata z czego jesteśmy bardzo dumni. Teraz nie pozostaje nam nic innego jak tylko życzyć powodzenia w II etapie konkursu już w Będzinie. Przesłuchania finałowe odbędą się w dniach 12-14 stycznia 2023 r. Całość II etapu Festiwalu odbędzie się w Hali Widowiskowo-Sportowej Będzin Arena (ul. Sportowa 20). Przesłuchania finałowe oraz Koncert Galowy będą transmitowane na żywo na stronie https://mfkip.pl

Wyniki eliminacji dostępne sa na stronie

https://mfkip.pl/i-etap/czestochowa/wyniki-czestochowa?fbclid=IwAR32l6SZTcEnYbETK-njPTKOqS4bTM_7WIDY_3_Zu8G0_lp28T1KMQIbsLc

319809011 461169876175870 8848074963275789109 n

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 6 z 698