w w w w

baner
Jesteś w:   Strona Główna Sport Imprezy sportowe 2014
large small default
PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jolanta Cyprych, Bernard Leszczyński   

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów olimpiada oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

OLIMPIADA W LIPIU

„Najważniejszy w działaniu jest początek”

DSC02166Społeczność Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Lipiu wysoko ceni troskę o kulturę fizyczną, kocha sport i żywi głębokie przekonanie, że może on stanowić wspaniałą metodę wychowania młodego człowieka, szczególnie – przedszkolaka, który dopiero zaczyna piąć się po szczeblach edukacyjnej drabiny. Stąd zainicjowano działania kształtujące postawę uczenia się przez całe życie i promujące wartość edukacji sportowej. W konsekwencji tych działań zrodziła się idea Olimpiady w Lipiu, której pierwsza, a z pewnością nie ostatnia, edycja odbyła się w sobotnie popołudnie 31 maja, tuż przed tak lubianym przez wszystkie dzieci Dniem Dziecka.

O godzinie 13-tej przedszkolaki, uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjaliści, oraz licznie zgromadzeni rodzice i goście imprezy, zebrali się obok kompleksu boisk sportowych „Orlik 2012”, który od roku jest dumą szkoły i wielką radością uczniów. Następnie wszyscy zgromadzeni przeszli w kierunku nowo powstałego placu zabaw dla dzieci. Na czele pochodu młodzież niosła flagi: narodową, olimpijską oraz Unii Europejskiej, a idącym towarzyszyła muzyka w wykonaniu Dziecięco-Młodzieżowej Orkiestry Dętej GOK w Lipiu. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonała dyrektor ZS-P w Lipiu, p. Olga Michalak, w asyście przewodniczącej Rady Rodziców, p. Magdaleny Sedun, przedstawiciela UG w Lipiu, p. Karoliny Kapral oraz przewodniczącej SU, Kamili Drosik. Warto dodać, że plac zabaw przy ZS-P w Lipiu powstał w ramach projektu „Radosna szkoła”, dofinansowanego przez MEN i służyć będzie przede wszystkim przedszkolakom, które już we wrześniu rozpoczną naukę w odnowionej części budynku Szkoły Podstawowej w Lipiu. Poświęcenia nowego obiektu dokonał proboszcz parafii Danków, ks. Henryk Dusza.

Po przejściu na płytę boiska i odśpiewaniu hymnu państwowego dyr. O. Michalak powitała wszystkich uczestników i gości Olimpiady, a szczególnie nauczycieli ze szkoły partnerskiej w Anglii, którzy w ostatnich dniach przyjechali do Lipia, w ramach realizacji projektu Comenius. Honorowym gościem lipskiej olimpiady była p. Felicja Brzęczek, babcia Jakuba Błaszczykowskiego, kapitana piłkarskiej reprezentacji Polski. Lipską olimpiadę zaszczycili swoją obecnością także radni: T. Podruczna, H. Siejka, J. Łyźniak, L. Cieśliński, oraz przedstawicielka UG, p. K. Kapral.

W słowie, skierowanym do uczestników olimpiady, pani Wójt podkreśliła: „Sport uczy, że zwycięstwo jest bardzo ważne, ale najważniejsza jest chęć walki i podejmowanie wysiłku, aby w niej uczestniczyć. Szeroko pojęta aktywność fizyczna odgrywa wielką rolę w umacnianiu zdrowia, kondycji psychicznej, kształtowaniu sprawności i wydolności organizmu oraz zapobieganiu wielu chorobom.” Pani Wójt pogratulowała także organizatorom nowatorskiej inicjatywy, zaangażowania w działalność na rzecz rozwijania zdrowego stylu życia, a zawodnikom życzyła wiele radości i sportowych sukcesów.

Jeszcze przed rozpoczęciem olimpijskich zmagań, uczniowie przedstawili krótką inscenizację pt. „Jak to z igrzyskami olimpijskimi było…”. Miała ona na celu przypomnienie dzieciom i młodzieży, że idea igrzysk jako szlachetnej rywalizacji zrodziła się już w starożytnej Grecji, a na temat jej początków powstało wiele mitów i legend. To właśnie jeden z nich stał się kanwą scenariusza napisanego przez J. Cyprych.

Następnie prowadzący przypomnieli, że wielkim miłośnikiem sportu był święty Jan Paweł II, który od dzieciństwa grał w piłkę nożną, wędrował po górach, jeździł na nartach. To właśnie on podczas pielgrzymki do ojczyzny w 1999 roku powiedział: „Ćwiczenie uwagi, wytrwałość, odpowiedzialność, znoszenie trudu i niewygód – wszystko to należy do cnót sportowca. Zachęcam was, abyście żyli zgodnie z tymi zasadami, abyście byli ludźmi prawymi, uczciwymi i zrównoważonymi, takimi, którzy budzą zaufanie i nadzieję.”

Słowa skierowane przez świętego papieża do polskich sportowców, trenerów i sędziów stały się przesłaniem dla wszystkich młodych olimpijczyków, którzy tuż po nich złożyli swoje sportowe ślubowanie, obiecując wykonywać wszystkie zabawy uczciwie, bawić się dokładnie i do końca, nie obrażać się i nie płakać w wypadku porażki.

Słowa: „ I Olimpiadę sportową w Lipiu uważam za otwartą!”, wygłoszone przez p. dyrektor O. Michalak, stały się sygnałem do rozpoczęcia olimpijskich zmagań. Na początek rozegrano mecz Polska – Anglia, w którym wystąpili polscy i angielscy nauczyciele. Rywalizacja była naprawdę zacięta, ale wynik 0:4 na rzecz gości, nie pozostawił żadnych złudzeń, kto gra lepiej w uni-hokeja.

Po tym międzynarodowym meczu płytę boiska opanowały przedszkolaki. Nauczyciele w-f, p. Agnieszka Karkos, p. Anna Osiewacz, p. Bernard Leszczyński oraz p. Karol Żerdziński, przygotowali dla nich wiele niezwykle atrakcyjnych konkurencji. Dzieci wspaniale się bawiły, ku radości rodziców i dziadków, którzy fotografowali dzielnych małych zawodników i głośno kibicowali swoim pociechom. W tej kategorii wiekowej każde dziecko zasłużyło na medal i każde go otrzymało z rąk p. dyrektor ZS-P w Lipiu, p. Felicji Brzęczek oraz przedstawicielki UG i wiceprzewodniczącego RG, J. Łyźniaka.

Na olimpiadzie zainicjowano dodatkowe, bezpłatne zajęcia ruchowe, w których od 1 września 2014roku będą uczestniczyć najmłodsze dzieci. Są to mini piłka nożna, mini tenis oraz nauka gry w szachy. Zajęcia te łączą elementy koordynacji, rytmiki i zabawy z piłką. Mają wszechstronnie przygotować dzieci do uczestnictwa w kulturze fizycznej, wspierać rozwój psychomotoryczny, a także mogą być świetną zabawą albo sposobem na dalsze życie.

W podobnym duchu przebiegała rywalizacja uczniów klas I-III. Natomiast ze względów organizacyjnych, rozgrywki starszych uczniów SP i młodzieży gimnazjalnej odbyły się w dniu poprzedzającym igrzyska, a podczas olimpiady najlepsi sportowcy z tych kategorii wiekowych otrzymali medale.

Na lipskiej olimpiadzie nie mogło zabraknąć muzyki i tańca. Pan Adrian Ambroziak zaprosił wszystkich zgromadzonych do wspólnego tańczenia, tak ostatnio popularnej zumby, swoje umiejętności zaprezentowały także młode lipskie gimnastyczki, trenujące pod kierunkiem p. Natalii Bąk, oraz grupa cheerleaderek p. A. Karkos, a wszystkim występom, także tym spontanicznym, w ogóle nieplanowanym, jak np. przeciąganie liny przez rodziców i nauczycieli, z nieocenioną pomocą dzieci, towarzyszyła doskonale dobrana muzyka, nad którą cały czas czuwał dyr. GOK w Lipiu, p. Michał Kabała.

O poczęstunek dla uczestników i gości imprezy zatroszczyła się Rada Rodziców. Szczególne słowa podziękowania należy skierować do firm: JAMAR z Albertowa, Piekarni Ludwika Cieślińskiego z Lipia, Masarni Plaminiak oraz sklepów: „MARKOS” z Lipia i „Natalia” z Natolina

Olimpiada w Lipiu była wielkim sportowym świętem. Jeszcze raz okazało się, że sport potrafi łączyć ludzi bez względu na wiek, narodowość poglądy i przekonania. Wznosi się ponad wszelkie podziały, daje ludziom radość i zdrowie, dlatego mamy nadzieję na kontynuację tej imprezy w kolejnych latach.

{gallery}olimpiada{/gallery}