w w w w

baner
Jesteś w:   Strona Główna
large small default
PDF Drukuj Email

W dniu 22 lipca Wojewódzki Konserwator Zabytków dokonał oględzin zabytkowego parku w Parzymiechach. Celem oględzin było określenie możliwości wykonania ogrodzenia i bram dla oddzielenia Ośrodka Terapii Uzależnień od części parkowej, którą Urząd Marszałkowski, na wniosek Wójta Bożeny Wieloch, chce oddać w użytkowanie Gminie, a tym samym jej mieszkańcom.

W spotkaniu uczestniczyli: Włodzimierz Sikora z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, Wójt Gminy Lipie Bożena Wieloch, Dyrektor Ośrodka Terapii Uzależnień w Przymiechach Marek Grzyb, radny Gminy Lipie Piotr Woźniak oraz pracownicy Urzędu Gminy Lipie i Ośrodka Terapii Uzależnień.

W porozumieniu z Konserwatorem uzgodniono wstępnie trzy możliwe wersje przebiegu ogrodzenia (szczegóły na załączonej mapce). Wyznaczono także możliwe lokalizacje bram. Dokładne koncepcje oddzielenia części parkowej przygotuje Gmina. Zgodnie z ustaleniami ogrodzenie powinno być ażurowe, mało widoczne, lekkie, bez podmurówki, o wysokości ok. 1,5m, z możliwością posadzenia pnączy w uzasadnionych miejscach. Konserwator podkreślił, że ogrodzenie nie może spowodować usunięcia drzew i krzewów, poza przypadkami samosiewów i niewłaściwych nasadzeń.

Park w Parzymiechach może być strategicznym elementem strategii rozwoju Gminy, Powiatu oraz Lokalnej Grupy Działania. Jak już pisaliśmy wielokrotnie, malowniczy park o bogatej historii, z licznymi pomnikami przyrody, stawami i ścieżkami spacerowymi po wydzieleniu będzie służyć mieszkańcom i turystom jako miejsce rodzinnych spacerów, aktywnego wypoczynku, poznawania historii i przyrody. Stanie się miejscem organizacji imprez plenerowych i sportowych.