w w w w

baner
Jesteś w:   Strona Główna O gminie Znani i zasłużeni
large small default
PDF Drukuj Email
Wpisany przez Agnieszka Kotynia   

Ziemia Lipska w twórczości Heleny Chłopek – Gminny Konkurs Recytatorski

DSC0835923 marca 2012r. o godz. 11.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Lipiu odbył się konkurs recytatorski, którego celem była promocja twórczości Heleny Chłopek.

Konkursy recytatorskie promują kulturę języka polskiego, upowszechniają kulturę słowa, kształtują umiejętność sprawnego posługiwania się różnymi formami literackimi w mowie, pobudzają twórcze poszukiwania repertuarowe, przybliżają literaturę ojczystą, a niejednokrotnie również europejską i światową. Konkurs pt. Ziemia Lipska w twórczości Heleny Chłopek, oprócz celów wyżej wymienionych, miał do spełnienia jeszcze inne bardzo ważne zadanie - jego zasadniczym przesłaniem była promocja i popularyzacja twórczości poetki wywodzącej się z naszej gminy.

Konkurs został zorganizowany przez Urząd Gminy Lipie i Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lipiu, honorowy patronat nad konkursem objęła Wójt Gminy Lipie, Bożena Wieloch. - Ten konkurs to konkurs niezwykły, szczególnie cenny dla nas mieszkańców Gminy Lipie. Cieszę się, że wraz z Państwem będę mogła wysłuchać pięknych wierszy poetki wywodzącej się z rozalińskich łanów. Chcę, aby na stałe wpisał się w repertuar imprez gminnych i szkolnych. – mówiła Wójt.

Uczestnikami konkursu byli uczniowie szkół podstawowych klas IV-VI (grupa I) i gimnazjów z terenu gminy (grupa II). Konkurs przeprowadzany był w drodze dwustopniowych eliminacji: szkolnych, wyłaniających 3 recytatorów z każdej grupy wiekowej oraz gminnych, mających na celu wyłonienie 6 laureatów łącznie w obydwu grupach wiekowych.

Konkurs zgromadził liczną publiczność. Swoją obecnością uświetnili go przedstawiciele rodziny poetki, m.in. syn, Aleksander Chłopek – poseł na Sejm Vi VI kadencji.

Komisja Konkursowa w składzie: Ludwik Cieśliński – Radny Gminy Lipie; Aleksander Chłopek – syn poetki, poseł na Sejm V i VI kadencji; Małgorzata Matyszczak – sołtys wsi Rozalin; Barbara Macoch – nauczyciel języka polskiego; Ewa Brzózka – pracownik Urzędu Gminy Lipie; Agnieszka Kotynia - pracownik Urzędu Gminy Lipie; oceniając prezentacje uczestników brała pod uwagę: dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie, interpretację utworów, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny.

Rywalizacja gminna zgromadziła 18 młodych uczestników, każdy z nich zaprezentował dwa wybrane przez siebie wiersze. Poziom prezentacji był niezwykle wysoki. Młodzi miłośnicy poezji wykazali się dużym talentem recytatorskim i dostarczyli przybyłym wielu estetycznych wrażeń.

W kategorii klas IV – VI szkół podstawowych pierwsze miejsce przypadło Dominice Międła ze Szkoły Podstawowej w Lipiu. Na drugiej pozycji znalazła się Natalia Pietrzak reprezentująca także lipską Szkołę Podstawową. Na trzeciej uplasował się Jakub Szczepaniak, uczeń Szkoły Podstawowej w Lindowie, który za szczególnie trafną interpretację tekstów, w pełni oddającą osobowość poetki, otrzymał indywidualne wyróżnienie od pana Aleksandra Chłopka.

W kategorii szkół podstawowych komisja przyznała również wyróżnienia, otrzymali je: Kacper Wydmuch ze Szkoły Podstawowej w Parzymiechach; Kinga Pawłowska, reprezentująca Szkołę Podstawową w Lipiu i Natalia Kogut ze Szkoły Podstawowej w Lindowie.

W kategorii klas gimnazjalnych jury postanowiło przyznać dwa pierwsze miejsca. Otrzymały je: Karolina Wieczorek z Gimnazjum w Parzymiechach i Agata Szlązak z Gimnazjum w Lipiu. Miejsce drugie zajęła Aleksandra Wieczorek reprezentująca Gimnazjum w Parzymiechach.

Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. Każdy z uczestników konkursu, niezależnie od zajętego miejsca, nagrodzony został pamiątkowym tomikiem wierszy Heleny Chłopek pt. „Pójdę tam”.

prezentacja ...

Zapraszamy do galerii ...