w w w w

baner
Jesteś w:   Strona Główna
large small default
PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ksenia Krasińska-Kotas   

Majowe święta

FlagaKażdego roku, w pierwszych trzech dniach maja, obchodzimy ważne dla naszego kraju święta. 1 maja przypada Międzynarodowe Święto Pracy lub inaczej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy.

2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, który został ustanowiony przez Sejm na mocy ustawy z dnia 20 listopada 2004 roku. Święto to ma za zadanie popularyzować wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Dnia 2 maja obchodzony jest również Dzień Polonii i Polaków za granicą.

W dniu 3 maja obchodzone jest Narodowe Święto Trzeciego Maja. Upamiętnia ono uchwalenie Konstytucji, która miała miejsce w 1791 roku i która regulowała organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Konstytucja 3 Maja ograniczyła demokrację szlachecką, wprowadziła częściowe zrównanie praw mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa. Dzień uchwalenia konstytucji uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego.

Po raz kolejny, ze względu na pandemię koronawirusa, święta majowe obchodzić będziemy w domach, w gronie najbliższych. Pamiętajmy o wywieszeniu biało-czerwonych flag przed naszymi domami. Niech będzie to znak naszego przywiązania do ojczystej tradycji, a także szacunku dla tych, którzy walczyli o niepodległość naszego kraju.