w w w w

baner
Jesteś w:   Strona Główna
large small default
PDF Drukuj Email
Wpisany przez Agnieszka Kotynia   

Moc życzeń na setne urodziny!

życzenia 100 latWe wtorek, 22 listopada br., mieszkanka Kleśnisk, pani Cecylia Wolna, obchodziła piękny jubileusz setnych urodzin. Dostojna Jubilatka świętowała to wyjątkowe wydarzenie w gronie najbliższej rodziny. Kwiaty, gratulacje i życzenia w imieniu swoim i mieszkańców gminy Lipie złożyły również Jubilatce Wójt, Bożena Wieloch oraz Kierownik USC w Lipiu, Ewa Brzózka.

Z życzeniami do pani Cecylii przybyły także Kleśniczanki. W dniu świętej Cecylii - patronki chórzystów, muzyków, organistów i zespołów wokalno-muzycznych, i oczywiście jak na zespół śpiewaczy przystało, panie swoje życzenia złożyły śpiewająco.

Pani Cecylia jest rodowitą mieszkanką naszej gminy. Urodziła się w Kleśniskach jako najstarsze dziecko w rodzinie Troczków. Miała dwie siostry i czworo braci. W 1948 roku zawarła związek małżeński z Piotrem Wolnym, także mieszkańcem Kleśnisk. Państwo Wolni doczekali się trójki dzieci, trójki wnuków i czwórki prawnuków.

Pani Cecylia, pomimo sędziwego wieku, cieszy się dobrym zdrowiem. Jak sama mówi, wiele codziennych czynności wykonuje samodzielnie, lubi popolitykować, a zdarza się również, że i w ogrodzie znajdzie jakiś chwast do wyrwania.   Podczas wizyty Jubilatka rozmawiała ze wszystkimi gośćmi, żartowała, a nawet śpiewała. Zapytana o receptę na długie życie i pełnię wigoru, zdradziła, że w jej przypadku sprawdziła się ciągła aktywność fizyczna oraz zdrowa dieta, czyli tradycyjne potrawy kuchni polskiej, takie jak żurek z ziemniakami, bez przejadania się. Niewątpliwe to także zasługa najbliższych, którzy na co dzień zapewniają pani Cecylii jak najlepszą opiekę i wsparcie.  

Uroczystość jubileuszowa była okazją do wspomnień. Wiele z nich dotyczyło lat młodości pani Cecylii, które przypadły na czas II wojny światowej. O wielu sytuacjach, które wydarzyły się przecież ponad 80 lat temu, Jubilatka opowiadała z niezwykłą dokładnością, nie pomijając najdrobniejszych szczegółów. Pani Cecylia opowiedziała między innymi o 1 września 1939 roku, gdy idąc o godz. 15.00 po krowy na pobliską łąkę napotkała niemieckie czołgi wyjeżdżające z lasu. Więc ej wspomnień pani Cecylii z tego okresu znajduje się w publikacji autorstwa Jarosława Jędrysiaka pt. Śmierć, zgliszcza, niewola. Gmina Lipie w ogniu wojny. W 80. rocznicę tragicznych wydarzeń, wydanej przez gminę Lipie w 2019 roku. Serdecznie zachęcamy do lektury.

Dostojnej Jubilatce życzymy wszelkiej pomyślności oraz kolejnych lat życia w dobrym zdrowiu i miłości najbliższych!