w w w w

baner
Jesteś w:   Strona Główna
large small default
PDF Drukuj Email
Wpisany przez Izabella Pęcherz   

Młodzi Odkrywcy poznają świat chemii Marii Skłodowskiej – Curie

IMG 9004Pierwszy etap programu edukacyjnego „Być jak Ignacy – Zostań ambasadorem nauki”, który realizują uczniowie klasy V ZS-P w Lipiu odbywał się pod hasłem Cząstki elementarne i chemia w życiu codziennym”.

Młodzi Odkrywcy zgłębiali tajniki atomów i pierwiastków, tworzyli ich modele, odkrywali miejsca gdzie występują w przyrodzie. Ważną częścią tych zajęć było poznanie życia Marii Skłodowskiej – Curie, polskiej uczonej, która odkryła dwa pierwiastki polon i rad, prowadziła badania nad promieniotwórczością oraz zastosowaniem promieni rentgenowskich w medycynie. Za te osiągnięcia dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla. Uczniowie poznali również kilka ciekawostek na temat Nagrody Nobla, kim był Ąlfred Nobel – jej fundator i za jakie osiągnięcia ta nagroda jest przyznawana. Na zakończenie uczniowie wcielili się w rolę chemików i przeprowadzili kilka doświadczeń. „Wulkan energii” pokazał wydzielanie dwutlenku węgla pod wpływem reakcji chemicznej, czyli zmieszania sody z octem. Z kolei sok z czerwonej kapusty posłużył do zbadania, czy dana substancja jest kwasem czy zasadą.

Zastosowanie różnorodnych metod pracy m.in. ćwiczenia ruchowe, zabawy dydaktyczne i manualne, praca z tekstem i doświadczenia pozwoliły w ciekawy sposób pokazać świat chemii i przekonać uczniów, że nauka może być fantastyczną zabawą i niezapomnianą przygodą.