w w w w

baner
Jesteś w:   Strona Główna
large small default
PDF Drukuj Email
Wpisany przez Izabella Pęcherz   

Młodzi Odkrywcy poznają tajemnice kryptologii i szyfrów

Zakończył się czwarty etap programu edukacyjnego „Być jak Ignacy – Zostań ambasadorem nauki”, realizowanego przez uczniów klasy V ZSP w Lipiu. Etap ten odbywał się pod hasłem „Kryptologia, szyfry i matematyka w życiu codziennym” i poświęcony był Marianowi Rejewskiemu.

Przygodę z kryptologią i szyframi uczniowie rozpoczęli od escape roomu, czyli pokoju zagadek, którym stała się sala lekcyjna. Na uczniów czekało nie lada wyzwanie. Musieli oni zdobyć klucz otwierający drzwi klasy, do którego prowadziły ukryte w tej klasie koperty z różnymi zadaniami. Odczytywanie zaszyfrowanych wiadomości sprawiło uczniom wiele radości i satysfakcji. Zadania wymagały dużej spostrzegawczości i umiejętności logicznego myślenia, które w konsekwencji doprowadziły do osiągnięcia zamierzonego celu.

Na drugich zajęciach uczniowie poznali różne szyfry i sami układali zaszyfrowane wiadomości. Zgłębili także wiedzę o polskich kryptologach, którzy złamali szyfr niemieckiej maszyny Enigma, dzięki czemu podczas II wojny światowej polscy żołnierze mogli odczytywać tajne wiadomości wysyłane przez Niemców. Ważną częścią tych zajęć było również poznanie zasad tworzenia bezpiecznych haseł. Oglądając film „Hasła i bezpieczne logowanie” uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób powinni chronić swoje hasła w sieci oraz co może się stać, jeśli utracą dostęp do swoich kont. To bardzo ważna umiejętność, która pomaga uchronić dane przed atakami hakerów.

Zapraszamy do obejrzenia filmu podsumowującego zajęcia:

https://youtu.be/3RNBgp-1zt4