Program edukacyjny „BYĆ JAK IGNACY”

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Lipiu w bieżącym roku szkolnym po raz kolejny przystąpili do ogólnopolskiego programu „Być jak Ignacy”. Jego organizatorem jest fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, która od wielu lat wspiera działania propagujące naukę i edukację. Program stawia na aktywną naukę, rozwijanie wśród uczniów ciekawości poznawczej, kreatywności oraz umiejętności praktycznych poprzez eksperymenty, obserwacje i mini-projekty badawcze. Patronat honorowy nad programem sprawują Minister Edukacji Narodowej i Polskie Radio. 
„Potęga wody” to hasło tegorocznej edycji programu, podczas której  uczniowie poznali wyjątkowe właściwości tej niezwykłej cząsteczki. Tym razem organizatorzy przygotowali 5 bloków tematycznych dotyczących przyrody, fizyki, techniki, chemii i ekologii tej wyjątkowej substancji. Pracując metodą projektu młodzi odkrywcy nauczyli się stawiać właściwe pytania badawcze oraz formułować i weryfikować hipotezy. Dzięki przeprowadzonym doświadczeniom i eksperymentom poznali właściwości fizyczne i chemiczne wody, przemiany jakim podlega oraz jej znaczenie w przyrodzie i gospodarce człowieka. W ramach programu uczniowie uczestniczyli w dodatkowych zajęciach, na których realizowali mini-projekty.  
Efektem naukowej aktywności  naszych uczniów były bardzo ciekawe formy prezentacji wiedzy zdobytej w ramach programu, w tym:  

  • wystawa „Od iskierki do żarówki” poświęcona historii światła i lamp naftowych;
  • wystawa „Polak potrafi – polscy naukowcy i ich wynalazki”, na której zaprezentowano polskie wynalazki;
  • prezentacja multimedialna „Roztwory – odczyn pH i jego wpływ na środowisko”;
  • gazetki szkolne: „Obieg wody w przyrodzie”, „Archimedes i Pascal”, „Wiry wodne”, „Mieszaniny jednorodne i niejednorodne”, „Odczyn pH i jego wpływ na środowisko”, „Ignacy Łukasiewicz – szejk z Galicji”, „Młyny wodne w dolinie Liswarty”; 

W ramach programu zorganizowano również: 

  • wycieczkę do Centrum Edukacji Ekologicznej  Hydropolis we Wrocławiu,
  • wyjście nad rzekę Liswartę,
  • spotkanie z właścicielem MEW w Troninach,
  • spotkanie z edukatorką z Ośrodka Edukacyjnego Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w Kalinie.   

Programowi towarzyszy również konkurs składający się z dwóch części - realizacji mini-projektów i przygotowaniu pracy konkursowej. Dziesięć szkół z najwyżej ocenionymi pracami, otrzyma tytuł Naukowej Szkoły Ignacego, z pośród których zostanie wyłoniony laureat, który otrzyma tytuł Szkoły Roku. 

 

Autor: 

Izabella Pęcherz