Specjalistyczne badania przed renowacją obwarowań w Dankowie

27 marca 2025 roku odbyły się szeroko zakrojone badania, które były niezbędne do sporządzenia projektu odnowy murów zamkowych w Dankowie. Zakres badań – na żądanie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – znacznie wykraczał poza zakres przyjęty w planie funkcjonalno-użytkowym, który został sporządzony na potrzeby projektu renowacji murów zamkowych. W badaniach tych wzięło udział 20 osób: projektantów i badaczy wspomaganych przez ekspertów z kilku dziedzin: archeologii, geologii, mykologii, a także przez konstruktorów – najlepszych w kraju specjalistów od twierdz i murów obronnych – oraz technologów w zakresie doboru odpowiednich materiałów budowlanych.
Wykonano wykopy i odwierty mające na celu ustalenie struktury geologicznej gruntu w fosach,  a także zbadanie posadowienia „ław” fundamentowych. Pobrano próbki mykologiczne (badania na obecność grzybów), wilgotnościowe oraz strukturalne przekroju murów obronnych. Badania takie będą się odbywać sukcesywnie – w zależności od wyników poprzednich badań.
Jako ciekawostkę można podać, że na narożnikach murów od strony ulicy, a na przeciwko kaplicy pogrzebowej oraz narożnika od strony plebani, istniały dwie wieżyczki obronne, tak zwane kawaliery, wraz z tak zwanymi przedpiersiami, których ślady pozostały do dziś. Tego typu kawaliery zachowały się na przykład na zamku w Pilicy, który też należał do Stanisława Warszyckiego.
 

Autor: 

Artur Ślusarczyk