100 złotych do zasiłku rodzinnego na rozpoczęcie roku szkolnego

Rodziny, którym przyznano zasiłek rodzinny, mają możliwość ubiegania się także o jednorazowy dodatek do tego zasiłku w wysokości 100 złotych na dziecko z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego. Jak wszystkim rodzicom uczniów przysługuje im też wsparcie w wysokości 300 zł z programu Dobry Start. Ważne jest złożenie wniosków o świadczenia we właściwym terminie i we właściwym miejscu.
O tak zwane 300 plus – czyli jednorazowe wsparcie w wysokości 300 złotych z programu Dobry Start – mogą wnioskować rodzice uczniów bez względu na to, jaki dochód osiągają. Przyjmowaniem wniosków zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ta procedura trwa już od 1 lipca, wnioski przyjmowane są elektronicznie, a ich złożenie do końca sierpnia gwarantuje wypłatę świadczenia do końca września. W przypadku założenia wniosku we wrześniu, październiku lub listopadzie (ostateczny termin to 30 listopada) wypłata środków nastąpi w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku.
Natomiast rodzice mający niskie dochody, kwalifikujące ich do otrzymywania zasiłku rodzinnego, mogą także wnioskować o przyznanie jednorazowego dodatku z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego w wysokości 100 złotych na dziecko. Kryterium dochodowe uprawniające do otrzymywania zasiłku rodzinnego to obecnie nie więcej niż 674 złotych na osobę w rodzinie (lub 764 złotych na osobę w rodzinie, gdy członkiem rodziny jest niepełnosprawne dziecko). Wnioski dotyczące świadczeń rodzinnych składa się w ośrodku pomocy społecznej w gminie, w której się mieszka. Dotyczy to także wniosku o jednorazowy dodatek 100 złotych z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego. Także w tym przypadku procedura przyjmowania wniosków już trwa. Ważne jest, aby dotrzymać obowiązujących terminów i wniosek o dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego złożyć najpóźniej do 31 października. Wnioski te można też składać elektronicznie za pośrednictwem Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia.
Rodzice, którym przysługuje prawo do uzyskania jednorazowego dodatku z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego w wysokości 100 złotych na dziecko, mogą jednocześnie skorzystać z jednorazowego wsparcia 300 złotych z programu Dobry Start, uzyskując tym samym na każde swoje dziecko wsparcie w wysokości w sumie 400 złotych. Należy jednak podkreślić, że kwota ta to w rzeczywistości dwa odrębne świadczenia − nie można jej więc określać mianem „400 plus”, jak to się zdarza w przekazach medialnych. Rodzice, którzy nie spełniają kryteriów dochodowych i nie przysługuje im zasiłek rodzinny, mogą skorzystać jedynie ze wsparcia z programu Dobry Start i uzyskać tą drogą jednorazowe wsparcie w kwocie 300 złotych na dziecko.
 

Autor: 

Jarosław Jędrysiak