Przypominamy, że od 1 stycznia bieżącego roku porady z zakresu nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz nieodpłatnej mediacji są świadczone stacjonarnie w kilku punktach w powiecie, w tym w gminie Lipie w Gminnym Ośrodku Kultury w Lipiu, w Kłobucku przy rynku w budynku starostwa powiatowego, a także w gminie Krzepice i w gminie Wręczyca Wielka.
Punkt świadczenia usług w zakresie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz nieodpłatnej mediacji mieści się w budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Lipiu przy ulicy Częstochowskiej 95. Jest dostępny w poniedziałki w godzinach od 13.00 do 17.00 oraz we wtorki w godzinach od 8.00 do 12.00.
Usługi z zakresu nieodpłatnej pomocy prawnej świadczy punkt zlokalizowany w Starostwie Powiatowym w Kłobucku przy Rynku im. Jana Pawła II 13. W Kłobucku porady te udzielane są w poniedziałki w godzinach od 15.30 do 19.30, we wtorki od 16.00 do 20.00, w środy od 15.30 do 19.30 i w piątki od 15.30 do 19.30. W czwartki w starostwie świadczone są usługi z zakresu mediacji – w godzinach od 15.30 do 19.30.
Punkt w Krzepicach mieści się w urzędzie miejskim (ul. Częstochowska 13), jest dostępny w środy i czwartki w godzinach od 12.00 do 16.00, a w piątki od 8.00 do 12.00. W Krzepicach świadczone są usługi z zakresu nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego i nieodpłatnej mediacji. Punkt we Wręczycy Wielkiej mieści się w Gminnym Ośrodku Kultury we Wręczycy Wielkiej (ul. Śląska 20), jest dostępny w poniedziałki od 8.00 do 12.00, we wtorki i czwartki od 15.00 do 19.00 oraz w środy i piątki od 14.00 do 18.00.
W przypadku punktów w Lipiu, Krzepicach i Wręczycy Wielkiej zadanie świadczenia usług z zakresu nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz nieodpłatnej mediacji powierzono Fundacji Studenckiej „Młodzi-Młodym” (która jest organizacją pożytku publicznego z siedzibą w Częstochowie przy ul. Bór 116).
Do otrzymania nieodpłatnej pomocy w wyżej opisanym zakresie mają prawo osoby, które złożą oświadczenie, że nie są w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. W opisanych prawem przypadkach (osoby ze znaczną niepełnosprawnością ruchową lub trudnościami w komunikowaniu się) pomoc może być udzielona poza wyznaczonymi punktami, w tym telefonicznie lub mejlowo.
Wizyty we wskazanych punktach w celu uzyskania nieodpłatnych porad odbywają się po ich wcześniejszym umówieniu i według kolejności zgłoszeń. Zgłoszeń dokonuje się pod numerem telefonu 343 109 512 w poniedziałki, środy i czwartki w godzinach 7.30-15.30 oraz we wtorki w godzinach 8.00-16.00. Zgłoszenia można również dokonać online przez stronę Ministra Sprawiedliwości, znajdującą się pod adresem: https://zapisy-np.ms.gov.pl/ – dostępną na bieżąco.
Nieodpłatna pomoc prawna polega na:
- poinformowaniu osoby fizycznej o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach (w tym w związku z toczącymi się postępowaniami administracyjnymi, sądowymi itp.);
- wskazaniu rozwiązania powstałego problemu prawnego,
- sporządzeniu pisma (z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i toczącym się postepowaniu sądowoadministracyjnym).
W ramach nieodpłatnej pomocy prawnej można uzyskać też wsparcie związane z rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej.
Nieodpłatna mediacja obejmuje poinformowanie o możliwościach polubownego rozwiązania sporu, przygotowanie wniosku lub umowy o mediację, przeprowadzenie mediacji i pomoc w sporządzeniu wniosku do sądu o zatwierdzenie umowy zawartej przed mediatorem.