w w w w

baner
Jesteś w:   Strona Główna
large small default
PDF Drukuj Email
Wpisany przez Agnieszka Banasiak   

Wkrótce Święto Flagi

flaga polskiŚwięto Flagi, obchodzone co roku 2 maja, do kalendarza świąt państwowych zostało wprowadzone ustawą z 20 lutego 2004 r. o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. Święto ma popularyzować wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. 2 maja jest także obchodzony jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Pierwotnie Święto Flagi zostało uchwalone (12 lutego 2004) przez Senat RP jako "Dzień Orła Białego". Na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej zostało przemianowane kilka dni później przez Sejm RP.

Polska flaga państwowa, według obowiązującej normy, to prostokąt o proporcjach boków 5: 8, podzielony na dwa poziome pasy - biały górny i czerwony u dołu. Dopuszczalne jest wieszanie flagi narodowej pionowo. W tym wypadku barwa biała powinna znajdować się po lewej stronie.

Polskie barwy narodowe, jako jedne z nielicznych w świecie, mają pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego (biały orzeł na czerwonym tle tarczy herbowej) i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego (bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, przedstawionego na czerwonym tle tarczy herbowej).

Zgodnie z nowelizacją ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, symbole narodowe można uwidaczniać bez ograniczeń. Oznacza to, że mogą być one użyte dla podkreślenia wagi "uroczystości, świąt lub innych wydarzeń”, ale pod jednym warunkiem – muszą być otoczone należną czcią i szacunkiem. Przed nowelizacją (zgodnie z ustawą z 1980r.) nie wolno było wywieszać flag w inne dni niż świąteczne.

Jeden z zapisów ustawy z 7 lutego 1831 roku normującej nasze barwy narodowe mówi, że pod tym znakiem „winni łączyć się Polacy”. Dlatego 2 maja biało-czerwona flaga powinna stać się symbolem łączącym i jednoczącym Polaków, stanowiąc widoczny symbol naszej przynależności narodowej.

Wywieśmy więc flagi przed naszymi domami, aby dumnie powiewając na wietrze, świadczyły o naszej polskości i naszym patriotyzmie. Okażmy należną pamięć i szacunek wszystkim tym, którzy wnieśli w nasze czasy idee patriotyzmu, wolności, suwerenności!

flaga polski