w w w w

baner
Jesteś w:   Strona Główna
large small default
PDF Drukuj Email
Wpisany przez Agnieszka Kotynia   

Tradycyjnie i niecodziennie!

20180729 135648Powidła z zielonych orzechów włoskich – taka niespotykana potrawa, przygotowana przez panią Alicję Podgórską z Albertowa, zdobyła I miejsce w kategorii produkty pochodzenia roślinnego - przetwory owocowe podczas finału regionalnego XVIII edycjikonkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” organizowanego przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego.

Finał regionalny konkursu, który ma na celu wyłonienie najlepszych regionalnych i tradycyjnych produktów żywnościowych oraz najlepszych dań i potraw regionalnych i tradycyjnych, miał miejsce podczas Jarmarku Produktów Tradycyjnych w chorzowskim Skansenie 29 lipca br. Pani Alicja, współwłaścicielka Gospodarstwa Agroturystycznego „Ranczo Haflinger”, oprócz konfitury z orzechów włoskich przygotowała także zupę z bani z siwymi kluskami oraz fasolę z boczkiem wędzonym i owocami, zdobywając III miejsce w części gastronomicznej.

30 września br., na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich podczas targów „Smaki Regionów” odbędzie się Wielki Finał XVIII edycji konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”, podczas którego rozdane zostaną Kulinarne Perłygłówne nagrody konkursu. Potrawy z Albertowa, podobnie jak w ubiegłym roku, otrzymały nominację do tych prestiżowych wyróżnień.

Warto podkreślić, że w tym roku w chorzowskim Skansenie” gminę Lipie rozsławiały nie tylko kulinarne talenty jej mieszkańców. Na scenie, wśród trzech zespołów folklorystycznych wystąpiły bowiem panie z zespołu Czeremcha z Parzymiech, prezentując śpiewacze tradycje naszej gminy.   Jak opisuje pani Izabela Konc, instruktorka zespołu, występ Czeremchy był wielowątkowy. Zespół powitał zebranych piosenkami śląskimi, takimi jak Na Śląsku, Wierna pioseneczko Śląska oraz Ana, Ana. W nawiązaniu do stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę i 74 rocznicy Powstania Warszawskiego oraz wielkiej ofiarności wszystkich walczących, zespół zaśpiewał dwa utwory: Nie żałujcie serc żołnierzom oraz Na prawo most, na lewo most. Obecność Romów wkomponowana w krajobrazy polskich miast i w ostatnim 100-leciu podkreślono piosenkami Hej, tam pod lasem i Od wioseczki do wioseczki idą, idą Cyganeczki. Nie zabrakło także piosenek ludowych: W zielonym gaiku i W zielonym gaju. Na zakończenie występu - w ramach podziękowań za zaproszenie, stanowiące wyróżnienie dla zespołu, a także gratulacji złożonych organizatorom wydarzenia, Czeremcha zaśpiewała utwory z „klasycznego” repertuaru: O sole mio, Wielka sława i Usta milczą.