W 2025 roku przypada 1000 rocznica koronacji Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski. Wydarzenie to miało miejsce w archikatedrze w Gnieźnie, związanej z kultem św. Wojciecha. Szkoła w Lindowie postanowiła zaangażować się w obchody, jakże ważnej pod względem historycznym rocznicy. W ramach programu „1000-lecie Królestwa Polskiego” nasi uczniowie wzięli udział w wielu aktywnościach dotyczących Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski, jak i historii naszego państwa czasów średniowiecza.
W związku z tym zorganizowane zostały dwa szkolne konkursy:
- „Poczet królów polskich”, gdzie każdy uczestnik miał za zadanie wykonanie portretu wybranego króla Polski.
- „Moneta na 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego”. Każdy uczestnik miał za zadanie wykonać projekt monety upamiętniającej rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego.
Wszystkie prace były piękne i zostały wykonane z niezwykłą starannością, dlatego jury konkursu miało nie lada problem z podjęciem decyzji. Jednak po długich naradach i analizach udało się wyłonić zwycięzców.
W KATEGORII KLAS I-III
„Poczet królów polskich”
I miejsce – Aleksandra Libner
II miejsce – Anastazja Krzemińska, Hanna Pokorska, Igor Wypych
III miejsce – Maria Kocot, Paweł Kordecki
„Moneta na 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego”
I miejsce – Igor Dądela
W KATEGORII KLAS IV-VIII
„Poczet królów polskich”
I miejsce – Natalia Łosik
II miejsce – Maja Dądela, Roksana Grzesiak
„Moneta na 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego”
I miejsce – Jakub Szymański
II miejsce – Laura Dębowska, Zofia Marchewka
III miejsce – Nikola Sedun
Kolejną aktywnością był dzień z Bolesławem Chrobrym, podczas którego został przeprowadzony wywiad z pierwszym królem Polski. Wywiad ten przeprowadzały uczennice, oczywiście w strojach z epoki. W trakcie rozmowy z pierwszym królem Polski, uczniowie naszej szkoły mieli okazję zapoznać się z życiem Bolesława Chrobrego, jego dokonaniami i ciekawostkami na jego temat. Po wyczerpującej rozmowie, delegacja trzech uczniów złożyła królowi gratulacje z okazji tak ważnej rocznicy. Podczas tej uroczystej chwili, zostały także przedstawione wyniki szkolnego konkursu na projekt monety i portret króla.
Następnym zadaniem realizowanym w ramach programu było zorganizowanie gry terenowej dla klas I-VIII. Było to doskonałe połączenie zabawy i nauki, połączone z szukaniem skarbu. Każda z klas została podzielona na dwie lub trzy grupy, które pod kierunkiem nauczyciela i uczennic klasy szóstej, szukali zagadek związanych z życiem i działalnością Bolesława Chrobrego, czasów z nim związanych, a także innych królów Polski. Celem było odnalezienie zaginionej korony pierwszego króla Polski. Uczniowie byli bardzo zaangażowani, a zwłaszcza najmłodsi.
Koronacja Bolesława Chrobrego w 1025 r., była niezwykle ważnym wydarzeniem w historii Polski, które oznaczało wzmocnienie pozycji Polski na arenie międzynarodowej. Cieszy też fakt, że podczas realizacji projektu widać było duże zaangażowanie wśród uczniów. Mamy nadzieję, że zapamiętają tą lekcję historii na długo.