Wydawanie decyzji w sprawie ulg podatkowych na wniosek
Wydawanie decyzji w sprawie ulg podatkowych na wniosek (umorzenia, rozłożenia na raty zaległości podatkowych, odroczenia terminu płatności)
Sposoby dostarczenia dokumentów:
Wizyta w urzędzie
Listownie,
drogą pocztową
Sposoby odbioru dokumentów
Osobiście
Pocztą
Wymagane dokumenty:
- Osoby fizyczne:
- Pisemny wniosek strony
- Kserokopie dokumentów przedstawiających sytuację materialną wnioskodawcy oraz osób pozostających z nim we wspólnym gospodarstwie domowym za okres ostatnich 6 miesięcy, np. zaświadczenie o dochodach, odcinek emerytury lub renty, zaświadczenie osoby bezrobotnej o zarejestrowaniu w urzędzie pracy, decyzja o przyznaniu zasiłku, świadczeń socjalnych (oryginały do wglądu)
- Oświadczenie do wniosku o przyznanie ulgi (załącznik nr 1)
- W trakcie załatwiania sprawy organ podatkowy może prosić o przedstawienie dodatkowych dokumentów, które to przemawiałyby za zastosowaniem wnioskowanej ulgi.
- Klauzula RODO (załącznik nr 2)
- Osoby prowadzące działalność gospodarczą
- Pisemny wniosek strony
- Kopie dokumentów potwierdzających sytuację materialną podatnika np. zaświadczenia o dochodach, deklaracje PIT, dokumenty potwierdzające sytuację finansową firmy (np.: bilans, rachunek zysków i strat, deklaracje CIT)
- W trakcie załatwiania spraw organ podatkowy może prosić o przedstawienie dodatkowych dokumentów
- Jeżeli wniosek o ulgę dotyczy podatku od nieruchomości, podatku od środków transportowych podmiot ubiegający się o pomoc de minimis jest zobowiązany do przedstawienia podmiotowi udzielającemu pomocy wraz z wnioskiem o udzielenie pomocy:
- Wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis, jakie otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc, oraz w ciągu 2 poprzedzających go lat, albo oświadczenia o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie.
- Złożenia wypełnionego formularza, określonego jako załącznik do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 października 2014 roku w sprawie zakresu informacji przedstawionych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis stosownie do treści art. 37 ust. 2a ustawy o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (załącznik nr 3)
- Podmiot ubiegający się o pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie jest zobowiązany do przedstawienia podmiotowi udzielającemu pomocy wraz z wnioskiem o udzielenie pomocy (załącznik nr 4,5,6):
- Wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis w rolnictwie jakie otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc, oraz w ciągu 2 poprzedzających go lat obrotowych, albo oświadczenia o wielkości pomocy de minimis w rolnictwie otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie
- Wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis w rybołóstwie jakie otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc, oraz w ciągu 2 poprzedzających go lat, albo oświadczenia o wielkości pomocy de minimis w rybołówstwie otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie
- Złożenia wypełnionego formularza informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc inną niż pomoc w rolnictwie lub rybołówstwie, pomoc de minimis lub pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie (Załącznik do rozporządzenie RM z dnia 2 lutego 2016 roku) (załącznik nr 7)
Opłaty
- Wniosek jest wolny od opłat.
- Opłata skarbowa za złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpis, wypis lub kopię: 17 PLN. Z opłaty zwolnione są pełnomocnictwa udzielane: małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu albo gdy mocodawcą jest podmiot zwolniony od opłaty skarbowej.
Opłatę w wymaganej wysokości należy wpłacić na konto właściwego urzędu przelewem, przekazem pocztowym lub bezpośrednio w kasie urzędu.
Nr rachunku bankowego:
Bank Spółdzielczy Krzepice o/Lipie
93 8250 1026 2102 0000 0026 0001
Termin załatwienia sprawy:
W ciągu miesiąca, a w przypadku sprawy szczególnie skomplikowanej nie później, niż 2 miesiące od dnia złożenia wniosku (w przypadku niemożności załatwienia sprawy w ustawowym terminie strona zostaje powiadomiona o nowym terminie załatwienia sprawy)
Tryb odwoławczy
Od decyzji przysługuje stronie prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Częstochowie w terminie 14 dni od daty jej doręczenia, za pośrednictwem Wójta Gminy Lipie.
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa
- Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej
- Uchwała Rady Gminy Lipie w sprawie ustalenia opłaty prolongacyjnej
- Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 2011 r. w sprawie instrukcji kancelaryjnej, jednolitych rzeczowych wykazów akt oraz instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwów zakładowych
- Ustawa z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniach w sprawach dotyczących pomocy
- Rozporządzenie Rady Ministrów z 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis
- Rozporządzenie Rady Ministrów z 11 czerwca 2010 r. w sprawie informacji składanych przez przedmioty ubiegające się o pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie
Komórka organizacyjna
Urząd Gminy Lipie
Referat finansowy (podatki) pok. nr 6 (parter)
tel. 34 318 80 32 wew. 43
Godziny przyjmowania klientów:
poniedziałek 7:30-15:30
wtorek 7:30–17:00
środa 7:30-15:30
czwartek 7:30–15:30
piątek 7:30–14:00