Aplikacja Energetyczny Kompas daje możliwość planowania korzystania z energii elektrycznej w tych godzinach, gdy produkuje się jej najwięcej. Taka racjonalizacja pozwala uzyskać korzyści dla środowiska naturalnego.
Dziś część energii w Polsce wytwarzana jest z odnawialnych źródeł energii. Efektywność tej produkcji zależy od warunków pogodowych. W rezultacie są okresy, gdy prądu produkuje się więcej niż potrzebują odbiorcy, a także takie, gdy jest odwrotnie – są niedobory. W trosce o sieci energetyczne i o środowisko naturalne można korzystanie z energii dopasować do obu tych sytuacji. Planowanie takich działań może ułatwić właśnie aplikacja Energetyczny Kompas – do pobrania za darmo z powszechnie znanych sklepów z aplikacjami na urządzenia mobilne.
Wykorzystywanie energii, która została wyprodukowana i ograniczanie zużycia, gdy są niedobory, ma znaczenie dla troski o środowisko naturalne. Część energii powstaje bowiem ze źródeł kopalnych, co wiąże się z emisjami. Każdy odbiorca prądu może, poprzez planowanie godzin zwiększonego korzystania z energii, przyczyniać się do redukcji zbędnych emisji. Aplikacja Energetyczny Kompas ułatwia to w ten sposób, że podaje, w jakich godzinach warto korzystać z prądu w jak największym potrzebnym zakresie, a w jakich dobrze jest to wykorzystanie ograniczyć. Stosuje barwny kod z oznaczeniami godzin kolorami zielonymi – gdy czas sprzyja korzystaniu z prądu w okresie jego nadprodukcji – oraz żółtym i czerwonym – gdy są deficyty i lepiej ograniczyć zużycie, jeśli to tylko możliwe. Korzystanie z aplikacji jest oczywiście dobrowolne. Ale może być krokiem w kierunku większej osobistej troski o środowisko naturalne.