Wójt Gminy Lipie informuje, że 21 i 22 października 2024 r. pracownicy Urzędu Gminy Lipie będą przyjmowali zgłoszenia od właścicieli nieruchomości zlokalizowanych na terenie naszej gminy, które posiadają zamontowane instalacje fotowoltaiczne – w zakresie zamiaru rozbudowy tych instalacji o magazyn energii elektrycznej o pojemności 5 kW, przy dofinansowaniu ze środków unijnych.
Mieszkańców zainteresowanych skorzystaniem z dofinansowania proszę o zgłaszanie zamiaru rozbudowy instalacji w ww. terminie do Urzędu Gminy Lipie - osobiście do pokoju nr 21 lub telefonicznie (nr tel. 34 318 80 32 wew. 48 lub 39) w godzinach pracy urzędu gminy. Jednocześnie informuję, że rozeznanie obejmie także osoby, które zgłaszały takie zapotrzebowanie do urzędu gminy wypełniając w ubiegłym i bieżącym roku stosowane ankiety.
Ogólne zasady projektu i dofinansowania:
- Warunkiem udziału w projekcie będzie udział w naborze, który zostanie ogłoszony w późniejszym terminie, złożenie kompletnych dokumentów oraz spełnianie warunków regulaminu naboru, jego akceptacja, podpisanie umowy.
- Gmina uzależnia ogłoszenie naboru od zgłoszenia się w ramach rozeznania zapotrzebowania minimum 40 właścicieli nieruchomości zainteresowanych montażem magazynu energii elektrycznej 5 kW do istniejącej instalacji fotowoltaicznej zainstalowanej na potrzeby funkcjonowania budynku mieszkalnego, spełniających warunki naboru.
- Na 1 nieruchomości będzie możliwy montaż wyłącznie 1 magazynu energii elektrycznej.
- Magazyny energii elektrycznej będące przedmiotem projektu muszą być podłączone do istniejącej instalacji fotowoltaicznej produkującej energię elektryczną wykorzystywaną wyłącznie na potrzeby socjalno-bytowe gospodarstw domowych.
- Planowany okres realizacji projektu: 2025 rok.
- Właściciel nieruchomości będzie zobowiązany do nieprowadzenia działalności gospodarczej w budynku objętym inwestycją lub w przypadku prowadzenia działalności, wykorzystywania energii elektrycznej wyłącznie na cele socjalno-bytowe, jak również oddawania do sieci ewentualnych nadwyżek maksymalnie do 20% w ujęciu rocznym (zgodnie ze złożonym oświadczeniem w ramach dokumentacji zgłoszeniowej) przez cały okres trwałości (jeśli dofinansowanie nie stanowi pomocy de minimis).
- Projekt będzie realizowany w całości przez Urząd Gminy w Lipiu co oznacza, że Gmina będzie organizować przetarg na wyłonienie wykonawcy, który zakupi i zamontuje magazyny energii w budynkach mieszalnych, zapewnieni nadzór inwestorski, odbiór inwestycji i promocję projektu, pokryje wydatki związane z realizacją inwestycji z dofinansowania w wysokości do 85% kosztów kwalifikowanych, rozliczy przedsięwzięcie i dofinansowanie.
- W ramach projektu przewidziany jest udział własny jego uczestników po podpisaniu umowy uczestnictwa w projekcie z Gminą Lipie, który trzeba będzie wpłacić na rachunek bankowy gminy w wysokości minimum 15% kosztów kwalifikowanych oraz ewentualnych kosztów niekwalifikowanych – zgodnie z zapisami umowy uczestnictwa w projekcie.
- Gmina będzie właścicielem instalacji w okresie trwałości projektu, i nieodpłatnie użyczy właścicielowi nieruchomości do korzystania zgodnie z jej przeznaczeniem instalację, aż do zakończenia okresu trwałości, po upływie tego okresu instalacja stanie się własnością właściciela nieruchomości.
- W naborze będą mogły brać nieruchomości z uregulowanym stanem prawnym, w przypadku współwłasności właściciel nieruchomości będzie zobligowany do posiadania zgody pozostałych właścicieli na realizację inwestycji przez gminę. Właściciel nieruchomości będzie zobligowany do wyrażenia zgodę na dysponowanie nieruchomością przez Gminę na czas realizacji projektu oraz w okresie trwałości projektu
- Budynek mieszkalny musi posiadać warunki techniczne umożliwiające wykonanie przedmiotu inwestycji.
- Właściciel nieruchomości będzie zobligowany do poddawania się kontrolom lub audytom prawidłowości wykonania i użytkowania instalacji po zakończeniu realizacji inwestycji w okresie trwałości, dokonanej przez uprawnionych przedstawicieli gminy lub instytucji dofinansowującej.
- Właściciel nieruchomości nie może posiadać zaległości finansowych wobec Gminy Lipie.
- Właściciel nieruchomości będzie zobligowany do zachowania instalacji w niezmienionym stanie technicznym, formie i sprawności eksploatacyjnej, oraz jej użytkowania wyłącznie na cele socjalno-bytowe i wykonywania czynności eksploatacyjnych, jak również niedokonywania zmian miejsca i jej przeznaczenia w okresie trwałości projektu - pod rygorem zwrotu dofinansowania wraz z odsetkami w przypadku niewywiązywania się z zapisów umowy; ponoszenia wydatków związanych z ubezpieczeniem instalacji lub ubezpieczeniem budynku obejmującego instalację oraz kosztów ewentualnego serwisu, przeglądów technicznych zgodnie z zaleceniami producenta, napraw, obsługi gwarancyjnej, usuwania awarii w okresie trwałości; zgłaszania Gminie: usterek, wad lub awarii instalacji, pokrycia kosztów napraw w przypadku uszkodzenia instalacji nieobjętej gwarancją (np. celowego lub nieumyślnego uszkodzenia, uszkodzenia powstałego w wyniku niewłaściwej eksploatacji).
- Ostateczny koszt kwalifikowany wykonania danego zestawu zostanie określony na podstawie umowy z wykonawcą inwestycji, w tym oferty złożonej w ramach procedury zamówień publicznej. Podstawowe parametry i szacunkowe koszty przyjętego rozwiązania w ramach projektu przedstawiają się następująco:
Wyszczególnienie | Specyfikacja magazynu energii | Szacunkowa wartość brutto ogółem - koszty kwalifikowane |
Prace związane z rozbudową istniejącej instalacji fotowoltaicznej o magazyn energii elektrycznej realizowane w formule „zaprojektuj i wybuduj”
| Niezbędna dokumentacja projektowa. Magazyn energii elektrycznej składający się z dwukierunkowego inwertera mocy i modułów bateryjnych: - o minimalnej pojemności 5 kWh (z tolerancją +10%), - o minimalnej liczbie 6000 cykli (jeden cykl to pełne naładowanie i rozładowanie baterii), - wyposażony w inteligentny systemem zarządzania/ monitorowania energii. | 26.000,00 zł w tym wkład własny Odbiorcy Końcowego (minimum 15% kosztów kwalifikowanych): 3.900,00 zł |