Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 w Parzymiechach

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Parzymiechach w roku szkolnym 2023/2024 otrzymał dofinansowanie na realizację Priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 z przeznaczeniem na zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych.

Spośród wniosków złożonych przez szkoły, przedszkola i biblioteki pedagogiczne uznanie zyskały oba wnioski Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Parzymiechach. Dofinansowanie otrzymaliśmy zarówno na Publiczne Przedszkole oraz na Szkołę Podstawową im. Adama Mickiewicza w Parzymiechach, w następującym wymiarze:
 

  1. przedszkole:
    1. całkowita wartość zadania – 3125 zł
    2.  kwota dofinansowania – 2500 zł
    3. wkład własny organu prowadzącego – Gminy Lipie – 625 zł
  2. szkoła podstawowa (klasy I-VIII):
    1. całkowita wartość zadania – 5 000 zł
    2.  kwota dofinansowania – 4 000 zł
    3. wkład własny organu prowadzącego – Gminy Lipie – 1 000 zł.

Otrzymane środki finansowe zostały przeznaczone na zakup nowości wydawniczych, zakup elementów wyposażenia biblioteki szkolnej i realizację działań promujących czytelnictwo. Zakupem książek zajęła się Agata Wester – bibliotekarz szkolny i koordynator projektu − która przeprowadziła wśród uczniów i nauczycieli rozeznanie potrzeb i zainteresowań, aby dobór tytułów był odpowiedni dla szerokiego grona czytelników. Ostateczny wybór woluminów koordynator projektu skonsultowała także z Biblioteką Pedagogiczną w Częstochowie oraz z Gminną Biblioteką Publiczną w Lipiu i biblioteką w Białej.
Wybór był trafny. Nowo zakupiony księgozbiór cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Uczniowie również bardzo chętnie odpoczywają na kanapie zakupionej w tym roku w ramach NPRCZ. Wszystko to sprawia, że dzieci i młodzież coraz częściej odwiedzają bibliotekę i biorą udział w konkursach, akcjach i zajęciach bibliotecznych.
Realizacja tego projektu była nie tylko odpowiedzią na potrzeby czytelnicze uczniów i nauczycieli, ale przyczyniła się również do dostarczania tak wszystkim potrzebnych pozytywnych emocji.

Autor: 

Agata Wester