Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w Przedszkolu w Lindowie

Działania, które w Przedszkolu w Lindowie podjęte zostały w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, dotyczyły zarówno uzupełnienia księgozbioru biblioteki, jak i promocji czytelnictwa.
W październiku 2023 r. dobiegły prace związane z zakupem i inwentaryzacją książek. Na wzbogacenie zbiorów bibliotecznych przedszkola mogliśmy przeznaczyć 2500 zł pozyskane z Narodowego Programy Rozwoju Czytelnictwa oraz 625 zł środków własnych. Środki te pozwoliły na uzupełnienie księgozbioru o nowe pozycje z kręgu literatury dziecięcej: bajki, opowiadania, legendy, baśnie dla dzieci i książki przyrodnicze. Warto podkreślić, że nowości zakupione do biblioteki to książki atrakcyjne, często bestsellery – mogą więc dostarczać małym czytelnikom radosnych emocji i wielu wrażeń, mogą też rozbudzają ich zainteresowania.
W zakresie działań związanych z promocją czytelnictwa znalazły się konkursy czytelnicze, w których na nagrody przeznaczono książeczki specjalnie w tym celu zakupione ze środków programu. Dla dzieci przedszkolnych zorganizowano mini wystawkę. W szkolnej bibliotece odbyła się też wystawa wszystkich nowo zakupionych książek.
Dodatkowo zakupione pozycje książkowe wykorzystywano w pracy z dziećmi w ramach zajęć dydaktycznych oraz popołudniowego słuchania literatury.
Dzięki realizacji programu dzieciom udostępniono księgozbiór o różnorodnej tematyce. Młodzi czytelnicy mają możliwość korzystania z niego o dowolnej porze dnia. Ponadto realizowane jest − przez wychowawców grup oraz uczniów klas starszych szkoły podstawowej, rodziców i specjalistów − czytanie książeczek dzieciom. Stałym punktem dnia jest też słuchanie czytanych książek przez dzieci podczas poobiedniego odpoczynku, a także interpretacja poznanych treści. 
Dzięki literaturze, która wzbogaciła nasze zbiory, dzieci uczyły się o emocjach i właściwych postawach społecznych i poznawały symbole narodowe – na przykład słuchając opowiadań ze zbioru „O tym, co w życiu ważne”, „Smutny język” czy „Hipopotam ma problemy”. Dzieci poznawały tradycje bożonarodzeniowe w oparciu o „Opowieści na Boże Narodzenie”. Uczyły się, jak dbać o zdrowie z wykorzystaniem pomysłów zawartych w książkach: „Tosia i Julek idą do lekarza”, „Tosia i Julek myją zęby”. Zdobywały również wiedzę o otaczającej ich przyrodzie, słuchając opowiadań z cyklu „Co kryje się w stawie”. Z wykorzystaniem książek z programu zrealizowano w przedszkolu zajęcia na temat Praw Dziecka.
W ramach realizacji programu odbył się w naszej placówce konkurs plastyczno-czytelniczy. Związany był z Dniem Postaci z Bajki. Zorganizowany był również quiz w zakresie wiedzy o Świętach Bożego Narodzenia − do którego dzieci przygotowywane były z pomocą literatury z wyżej wymienionego programu. Nagrody w konkursie oraz quizie zakupiono ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. realizowanego w naszym przedszkolu.
Można dodać, że pozycje książkowe cieszą się również zainteresowaniem rodziców, którzy mogą korzystać z księgozbioru, aby móc poczytać swoim dzieciakom.
 

Autor: 

Jarosław Jędrysiak