Nauka pełna energii –II etap programu Być jak Ignacy

Energia gazowa to temat przewodni II etapu ósmej programu „Być jak Ignacy”, która odbywa się pod hasłem  Nauka pełna Energii. Program, który rozpoczął się w październiku br. i będzie trwał do marca 2024r., realizują  uczniowie kl.VI ZS-P w Lipiu. 
Przypomnijmy, że pierwszy etap bieżącej edycji programu dotyczył maszyny parowej. Młodzi Odkrywcy poznali wówczas m.in. mechanizm działania maszyny parowej, sprawdzili, co potrafi ciepłe powietrze i zbudowali silnik parowy z puszki. Tym razem uczniowie zgłębili swą wiedzę w zakresie  paliw kopalnych, czyli węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego oraz czynników, które wpływają na proces ich tworzenia. Dowiedzieli się w jaki sposób powstaje gaz, poznali techniki jego wydobycia oraz zastosowanie. Młodzież przeprowadziła także doświadczenie obrazujące właściwości dwutlenku węgla. Wykorzystując dostępne materiały i produkty, uczniowie wykonali prosty przekrój geologiczny, dzięki któremu dowiedzieli się, jak zachowuje się gaz ziemny oraz ropa naftowa pod ziemią. 
Przeprowadzone eksperymenty pozwoliły dzieciom zweryfikować postawione na początku zajęć hipotezy i głębiej spojrzeć na zagadnienie energii gazowej, a także doskonalić umiejętność pracy metodą naukową. Po raz kolejny uczniowie przekonali się, że nauka przez zabawę i doświadczenia to dobry sposób na zdobywanie wiedzy.

Autor: 

Izabella Pęcherz