Otwarcie zielonej pracowni „Eko-stacja Ziemia” w Lindowie

14 listopada 2024 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Lindowie miało miejsce uroczyste otwarcie zielonej pracowni pod nazwą „Eko-stacja Ziemia”, dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach. W wyniku realizacji tego zadania dokonano kompleksowej modernizacji sali lekcyjnej i utworzono nowoczesną pracownię ekologiczną. Termin otwarcia pracowni został ustalony na 14 listopada, gdyż w tym dniu obchodzimy Dzień Czystego Powietrza.
Dyrektor Anita Zyna powitała serdecznie przybyłych gości oraz całą społeczność szkolną. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili: wiceminister edukacji narodowej Henryk Kiepura, reprezentująca prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Joanna Garbas, wizytator Śląskiego Kuratorium Oświaty w Katowicach, Delegatury w Częstochowie Gabriela Chrostowska, reprezentująca Wójt Gminy Lipie Małgorzata Rychel-Romańska, proboszcz parafii w Lindowie ksiądz Michał Jaskuła, ekodoradca subregionalny Związku Gmin i Powiatów Subregionu Północnego Województwa Śląskiego Ewa Chojnacka, sołtysi Julianowa i Stanisławowa, dyrektorzy szkół w Lipiu i Parzymiechach, dyrektor GOK w Lipiu, przewodnicząca rady rodziców wraz z grupą rodziców uczniów, grono pedagogiczne i uczniowie szkoły w Lindowie.
W dniu otwarcia sali ekologicznej „Eko-stacja Ziemia” uczniowie klas I-VIII wzięli udział w montażu słowno-muzycznym dotyczącym ekologii. Przedstawiony program artystyczny ukazywał w bajkowy oraz naukowy sposób potrzebę dbania o środowisko  i pomagał zrozumieć ekologię, a także pokazał, że nauka może być jednocześnie świetną zabawą. 
Odbyło się uroczyste przecięcie wstęgi, poświęcenie pracowni  ekologicznej i jej oficjalne oddanie do użytku. Jest to sala wyposażona na miarę XXI wieku – pomoże rozwijać świadomość ekologiczną i kreatywność uczniów –zyskaliśmy cenne narzędzie do nauki i zrozumienia ekologii.
Uczniowie klasy V zaprezentowali cztery doświadczenia, korzystające z możliwości nowej pracowni: efekt jojo, zachowanie bakterii pod wpływem detergentu, zmiękczanie skorupki jajka octem oraz  wybuch wulkanu w sali ekologicznej. Można było naocznie przekonać się, że aranżacja nowej pracowni „Eko-stacja Ziemia”, w połączeniu z nowoczesnym sprzętem audiowizualnym i różnorodnymi pomocami dydaktycznymi, uatrakcyjnia proces nauczania i tym samym zwiększa jego efektywność w zakresie edukacji ekologicznej, podnosi też świadomość ekologiczną uczniów oraz zachęca ich do aktywnego uczestnictwa w poznawaniu zagadnień przyrodniczo-geograficznych, biologicznych, chemicznych i fizycznych – rozbudza ciekawość do poznawania świata i  pozytywne nastawienie do nauki o ekologii i otaczającym  nas świecie.
Jak dotąd w pracowni odbyły się obowiązkowe zajęcia edukacyjne z przyrody i geografii, biologii, chemii i fizyki. Zrealizowano także zajęcia z wychowawcami, poświęcone tematyce ekologicznej. Z pracowni korzystali członkowie koła ekologicznego kl. VI oraz młodsi uczniowie z klas I-III – na zajęciach z edukacji przyrodniczej. Ponadto z nowych możliwości skorzystali już uczestnicy zajęć świetlicowych oraz uczniowie realizujący programy i  projekty o tematyce ekologicznej i prozdrowotnej.
Wartość zrealizowanego zadania wyniosła: 60 000 złotych. 

Gratulacje
Autor: 

Anita Zyna