Najpierw był wielki sukces. Bo tak należy nazwać sytuację, w której w gronie 640 szkół z całej Polski w grupie trzech zwycięzców znajduje się właśnie Zespół Szkolno-Przedszkolny w Parzymiechach.
13. edycja programu edukacyjnego Planeta Energii, organizowanego przez Energę z Grupy Orlen, przyniosła szkole nie tylko satysfakcję, ale również wymierną nagrodę finansową, która wpłynie na jej bazę edukacyjną.
Program służył promocji ekologicznej edukacji dzieci i ochrony bioróżnorodności leśnej. ZSP w Parzymiechach został nagrodzony za zaangażowanie i kreatywne podejście do tego tematu. W ramach wyróżnienia szkoła wywalczyła voucher o wartości 11 tys. zł na stworzenie Strefy Bioróżnorodności – czyli przestrzeni edukacyjnej, jaka powstanie w Parzymiechach.
Pierwszą namacalną konsekwencją sukcesu był zorganizowany w ZSP w Parzymiechach we wtorek 17 grudnia Piknik Bioróżnorodności. To też nagroda konkursowa – a dla uczniów szansa na to, aby lepiej zrozumieć świat energii wokół nas oraz wpływ naszych zachowań na ochronę środowiska.
Szkołę odwiedziła ambasadorka projektu Marzena Rogalska oraz przyjaciele – Katarzyna Stoparczyk, Aneta Chmielińska i Krzysztof Konieczny. Obecny był również Jarosław Kozłowski – główny koordynator projektu Planeta Energii.
W ramach tego wydarzenia w szkole odbyły się pasjonujące warsztaty. Były też chwile uniesienia, bo dzieci oraz opiekun zwycięskiej grupy otrzymali nagrody indywidualne. Placówka odebrała też nagrodę główną – czyli wspomniane 11 tysięcy złotych na założenie strefy bioróżnorodności, która będzie służyć edukacji przyrodniczej, a przy okazji znacząco uatrakcyjni też szkolne otoczenie.
Dzień Pikniku Bioróżnorodności był dla szkoły w Parzymiechach wielkim świętem. Zaproszono z tej okazji różnych ważnych gości. Osobiście obecny był wiceminister edukacji i poseł z naszego terenu Henryk Kiepura. Gminę Lipie reprezentowała Małgorzata Rychel-Romańska z Urzędu Gminy Lipie. Częstochowską delegaturę kuratorium oświaty reprezentował wizytator Grzegorz Papalski. W święcie uczestniczyła również Anita Zyna, dyrektor szkoły w Lindowie oraz Olga Michalak i Alicja Radek - dyrektor i wicedyrektor szkoły w Lipiu, Justyna Szczuka z GOK w Lipiu. Nadleśnictwo Kłobuck reprezentował leśniczy Mariusz Ligęza z Leśnictwa Parzymiechy. Obecni byli przedstawiciele społeczności szkolnej – Jacek Słomian i Patrycja Drab z rady rodziców, ks. Roman Szkop – proboszcz parafii Parzymiechy, Jakub Kuc z OSP Parzymiechy i parzymieski radny Mateusz Woźniak.
Zwycięskie szkoły w każdej z dotychczasowych edycji Planety Energii dostają specjalne biopakiety, które umożliwiają założenie specjalnego ogródka i strefy obserwacji przyrodniczych. To na przykład podniesione grządki, hoteliki dla zapylaczy, karmniki dla ptaków, wiele nasion do wysiewu. Skoro już pokazano, że szkoła podchodzi do tematu kreatywnie, to można zakładać, że tak samo udanie wykorzysta okazję, którą sobie wywalczyła w konkursie. Skorzystają wszyscy uczniowie.