Społeczność gminy Lipie 1 września wspólnie upamiętniła rocznicę wybuchu II wojny światowej. Wraz z przedstawicielami samorządu i urzędu gminy mieszkańcy złożyli kwiaty w miejscach pamięci narodowej w gminie Lipie.
Delegacja samorządu z Wójt Gminy Lipie Bożeną Wieloch na czele 1 września w godzinach porannych odwiedziła najważniejsze miejsca pamięci narodowej w gminie Lipie. Na podkreślenie zasługuje fakt, że społeczność gminy pozytywnie odpowiedziała na apel, aby bohaterów oraz niewinne ofiary wojny uczcić w jak najszerszym gronie.
W Dankowie wiązanki kwiatów złożone zostały przy kościele pod tablicą pamiątkową ku czci poległych żołnierzy z oddziału partyzanckiego AK, następnie pod obeliskiem z tablicą upamiętniającą walkę 19. Pułku Ułanów Wołyńskich na terenie gminy Lipie, a także na cmentarzu parafialnym w Dankowie, gdzie znajduje się grób poległych żołnierzy 83. Pułku Strzelców Poleskich. W uczczeniu pamięci bohaterów uczestniczyły delegacje: Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lipiu z dyrektor Olgą Michalak oraz Szkoły Podstawowej w Rębielicach Szlacheckich z dyrektor Anną Siedlak. W ceremonii wzięli też udział m.in.: dyrektor GOK w Lipiu Monika Łosik, wiceprzewodnicząca rady gminy Alicja Podgórska i radny Andrzej Kilan.
W Parzymiechach kwiaty złożono pod pomnikiem cywilnych ofiar II wojny światowej i okupacji przy ulicy Krzepickiej, a także na cmentarzu parafialnym – na grobie ks. kan. Bonawentury Metlera oraz na bratniej mogile, w której spoczywa 29 żołnierzy 83. Pułku Strzelców Poleskich z Kobrynia. W oddaniu czci poległym i zamordowanym wzięła udział delegacja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Parzymiechach z dyrektor Jolantą Węzik i Beatą Bugaj, przewodniczący rady gminy Zbigniew Bystrzykowski oraz reprezentujący mieszkańców: Wiesław Trojak i Marcin Spaczyński z synem.
Cześć poległym i upamiętnionym obeliskiem w Kleśniskach żołnierzom Konspiracyjnego Wojska Polskiego wraz z delegacją z urzędu gminy z wójt Bożeną Wieloch oddała reprezentująca lokalną społeczność wsi radna Maria Gworys. W Grabarzach delegacja samorządu gminy złożyła kwiaty pod pomnikiem ofiar niemieckiego obozu pracy przymusowej.
W Lindowie na cmentarzu parafialnym uczczono pamięć Józefa Kiedosa, zamordowanego przez Niemców mieszkańca tej okolicy, którego po latach, staraniem gminy, ekshumowano i pochowano godnie na poświęconej ziemi. Jego mogiła jest także wyrazem hołdu złożonego cywilnym ofiarom wojny w gminie Lipie. W ceremonii złożenia kwiatów przedstawicielom gminy towarzyszyła tutaj delegacja uczniów i nauczycieli Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lindowie z dyrektor Anitą Zyną.
Wójt Gminy Lipie wyraża podziękowanie dla mieszkańców, którzy wzięli udział w upamiętnieniu 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej.