12 lipca obchodziliśmy w gminie Lipie Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Tegoroczne uroczystości miały wyjątkową rangę i szczególną oprawę. Włączone zostały w cykl wydarzeń 8. ogólnopolskich obchodów tego państwowego święta.
Nasza społeczność wraz z licznymi gośćmi spotkała się o godzinie 7.30 pod pomnikiem cywilnych ofiar II wojny światowej w Parzymiechach. Przy stojącej u zbiegu ulic Krzepickiej i Starowiejskiej figurze Matki Polki – Polskiej Niobe rozpaczającej po utracie swych dzieci – zgromadziło się wyjątkowo wiele osób. Nawet pogoda wpisała się w smutny, lecz podniosły rytuał oddawania hołdu licznym mieszkańcom pomordowanym na naszym terenie w czasie II wojny światowej – najpierw niebo uroniło nieco deszczowych łez, by na końcu, niczym symbol nadziei na przyszłość, rozbłysnąć słońcem.
Co roku to święto – mimo zawsze wczesnej pory jego celebrowania – gromadzi wielu uczestników. W tym roku uroczystości patriotyczne w Parzymiechach, wpisane w program 8. Ogólnopolskich Obchodów Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, zebrały w szczególnym dla nas miejscu pamięci wyjątkowo wiele osób. Jak zawsze przybyła niemała grupa mieszkańców naszych miejscowości. O wyjątkowej randze obchodów świadczy wojskowa asysta honorowa i poczet sztandarowy 13 Śląskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Były również poczty sztandarowe jednostek OSP z Parzymiech, Lipia i Szyszkowa oraz z Powiatowego Związku OSP RP. Własne poczty sztandarowe wystawiły szkoły z Lipia, Lindowa i Parzymiech. Obecny był także poczet Małopolskiego Klubu Rekreacji i Turystyki Konnej im. 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich z uczestnikami w historycznych mundurach z czasów II RP. Własny poczet wystawił również Powiat Kłobucki oraz kilka regionalnych organizacji PSL.
12 lipca do Parzymiech zawitało również wielu gości z eksponowanych stanowisk państwowych i samorządowych. Ponownie był u nas obecny sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji, poseł z powiatu kłobuckiego Henryk Kiepura. Wicepremiera i Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza reprezentował podsekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Konrad Wojnarowski. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi skierowało na nasze obchody podsekretarza stanu Adama Nowaka – pochodzącego z naszego regionu. Władze samorządowe województwa miały na obchodach przedstawicieli w osobach wicemarszałka Grzegorza Boskiego i wiceprzewodniczącego sejmiku Stanisława Gmitruka. Władze powiatu reprezentowane były przez starostę Dariusza Pilśniaka i przewodniczącego rady powiatu Zbigniewa Pilśniaka oraz sekretarz Sylwię Troninę. Z gmin powiatu obecne były Krzepice (burmistrz Mateusz Kluba i przewodniczący rady Rafał Balcerzak), Wręczyca Wielka (wójt Anna Syguda, przewodniczący Artur Klorek i sekretarz Elżbieta Brodacka) i Panki (zastępca wójta Urszula Mika oraz kierownik referatu z UG w Pankach Agnieszka Gmyrek). Wysokich przedstawicieli skierowały do nas służby mundurowe – obecni byli: Komendant Powiatowy Policji w Kłobucku podinspektor Dariusz Gajzler, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej brygadier Mariusz Gosławski oraz wicekomendant Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kulach major Aleksander Kmieć. Oczywiście w uroczystościach wzięli udział przedstawiciele samorządu gminy Lipie – wójt Bożena Wieloch, przewodnicząca rady Ewa Kuc, wiceprzewodniczący Krzysztof Szczepaniak oraz grono radnych i sołtysów. Pocztom sztandarowym szkół towarzyszyły kierujące placówkami dyrektor: Olga Michalak, Jolanta Węzik i Anita Zyna. GOK w Lipiu reprezentowała współorganizująca te obchody dyrektor Katarzyna Gworys.
Uroczystość pod pomnikiem ofiar wojny prowadzona była przez podpułkownika Cezarego Kubiaka ze Związku Oficerów Rezerwy w Częstochowie. Rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru przez żołnierzy 132 Batalionu Lekkiej Piechoty z Częstochowy (pododdziału Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej). Chwilę później wojskowi przy dźwiękach hymnu państwowego, odegranego przez orkiestrę dętą z Lipia, dokonali wciągnięcia na maszt naszej flagi narodowej. Następnie powitania gości i wszystkich zgromadzonych dokonała sekretarz gminy Lipie Agnieszka Kotynia.
Wkrótce potem głos zabrała wójt Bożena Wieloch. W swym wystąpieniu nawiązała do symboliki figury pomnika ofiar wojny w Parzymiechach, przedstawiającego matkę w rozpaczy po stracie dzieci. Wspomniała o licznych nazwiskach ofiar spisanych na tablicach, zaznaczając przy tym, że tragizm wojny sprawił, iż nigdy nie będzie to spis kompletny. Wójt gminy nakreśliła również, jakim źródłem zagrożeń potrafi być populizm wykorzystywany do siania wrogości między ludźmi. To, jak nazistowskie „brunatne koszule” doprowadziły do kryzysu człowieczeństwa i do okrutnych zbrodni wojennych, jest wymagającym zachowania w pamięci przykładem z przeszłości. Z kolei to, co dzieje się dziś na Ukrainie, dowodzi niezbicie, że zagrożenie ze strony populizmu i imperializmu wciąż jest realne.
Głos zabrali również obecni na uroczystościach trzej przedstawiciele rządu. Tragiczne wydarzenia w Parzymiechach i Zimnowodzie trafnie wpisywali w swych wystąpieniach w kontekst wojennej historii Polski, podkreślając też to, że gdy w imię ambicji terytorialnych toczą się walki, największą ofiarę ponoszą często zwykli ludzie – tacy jak my.
Prowadzący uroczystość odczytał następnie apel pamięci. Tych, którzy stracili życie w Zimnowodzie, Parzymiechach i wielu innych polskich miejscowościach wspomniano więc w sposób szczególnie podniosły i uroczysty. Chwilę później modlitwę w ich intencji poprowadził proboszcz parafii w Parzymiechach ksiądz Roman Szkop. Uroczystość uzupełniły elementy artystyczne – występ scholii parafialnej „Uskrzydlone anioły”, chóru Pasjonata z GOK w Lipiu, a także recytacja wierszy autorstwa Agnieszki Szczuki, odnoszących się do wydarzeń, które rozegrały się na tej ziemi w czasie wojny. Wkrótce potem podczas ceremonii składania wieńców i wiązanek przez liczne delegacje pomnik wprost utonął w kwiatach. Szczególnie wzruszająca była chwila złożenia przez dzieci pojedynczych kwiatów – wprost na tablicach z nazwiskami pomordowanych mieszkańców. Tradycyjnym już zamknięciem wydarzenia było wykonanie „Roty” przez zespół śpiewaczy Czeremcha z Parzymiech.
Na zakończenie delegacja gminy i lokalnej społeczności udała się do Zimnowody, gdzie kwiaty złożono również pod miejscowym pomnikiem ofiar wojny.
Fotorelacja pod adresem: https://www.facebook.com/lipie.gmina/posts/fotorelacja-z-8-og%C3%B3lnopolskich-obchod%C3%B3w-dnia-walki-i-m%C4%99cze%C5%84stwa-wsi-polskiej-w-p/1191503636350564/