Zagrożenie wystąpieniem suszy

W sześciu raportach Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa stwierdzono zagrożenie wystąpieniem suszy rolniczej na terenie gminy Lipie na glebach kategorii I wśród upraw: zboża jare i ozime, rzepak i rzepik, krzewy owocowe, truskawki oraz na glebach kategorii II dla uprawy zboża jare.
Wspomniane wyżej raporty dla gminy Lipie można znaleźć pod adresem: https://susza.iung.pulawy.pl/wykazy/2024,2406032/, a mapę kategorii glebowych pod adresem: https://susza.iung.pulawy.pl/mapa-kategorii/.
Jak zgłosić wniosek o oszacowanie strat?
Wnioski o oszacowanie strat w uprawach rolnych z powodu suszy należy składać drogą elektroniczną poprzez aplikację dostępną na stronie internetowej: https://aplikacje.gov.pl/app/susza/. Podpisanie wniosku wymaga posiadania własnego Profilu Zaufanego albo potwierdzenia danych za pomocą bankowości internetowej lub e-dowodu. Instrukcja wypełniania wniosku znajduje się pod adresem: 
https://www.gov.pl/web/rolnictwo/szacowanie-suszy2
Producent rolny samodzielnie określa zakres i stopień strat spowodowanych przez suszę w uprawach rolnych w swoim gospodarstwie rolnym. Wprowadzane przez producenta rolnego dane są automatycznie sprawdzane przez aplikację z danymi:
•    Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w zakresie upraw rolnych zgłoszonych do wniosku o dopłaty bezpośrednie.
•    Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach w zakresie zasięgu i zakresu suszy wynikającego z Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej.
Po wprowadzeniu danych, w aplikacji wygenerowany zostanie automatycznie protokół oszacowania szkód powstałych w wyniku suszy. Jeżeli szkody wynoszą powyżej 30% średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym, w którym wystąpiła susza, protokół zostanie przekazany elektronicznie do zatwierdzenia Wojewodzie. 
 

Autor: 

Anna Komendacka