Budowa Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w miejscowości Lipie – etap II

logo fundusze europejskie dla śląskiego, flaga polski Projekt realizowany w ramach Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) dla Priorytetu: FESL.02.00-Fundusze Europejskie na zielony rozwój dla Działania: FESL.02.12-Gospodarka odpadami komunalnymi
Celem głównym projektu jest: poprawa efektywności i dostępności systemu selektywnego zbierania odpadów komunalnych na terenie Gminy Lipie.
Efektami projektu będzie:
• zwiększenie dostępności niezbędnej infrastruktury PSZOK dla mieszkańców gminy;
• zwiększony udział odpadów zebranych selektywnie w ogólnej masie odpadów w gminie oraz w województwie śląskim;
• poprawa świadomości ekologicznej mieszkańców, w tym rozpowszechnienie idei selektywnej zbiórki odpadów, recyklingu i utylizacji;
• zmniejszenie szkodliwości odpadów trafiających na składowisko komunalne;
• wzrost ilości pozyskiwanych surowców wtórnych;
• zmniejszenie powierzchni i ilości „dzikich” wysypisk śmieci;
• poprawa stanu środowiska naturalnego, w tym: powietrza, wód powierzchniowych i podziemnych oraz gleby – w tym obszarów chronionych: flory i fauny;
• ograniczenie zmian klimatycznych;
• zachowanie i ochrona bioróżnorodności;
• poprawa oceny atrakcyjności gminy i jej wizerunku jako miejsca wartego odwiedzania, inwestowania, zamieszkania;
• poprawa stanu zdrowia mieszkańców, w tym zmniejszenie ryzyka chorób związanych z zanieczyszczeniem środowiska;
• rozwój gospodarczy gminy, w tym lokalnej przedsiębiorczości.

W ramach projektu będą realizowane następujące zadania:
•    Budowa punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych w Gminie Lipie wraz z jego wyposażeniem
•    Kampania informacyjno-edukacyjna kształtująca świadomość ekologiczną

Całkowita wartość projektu: 1 716 573,80zł
Łączne dofinansowanie z UE: 1 459 087,73 zł

#FunduszeUE 
#FunduszeEuropejskie