w w w w

baner
Jesteś w:   Strona Główna
large small default
PDF Drukuj Email
Wpisany przez Agata Macherzyńska   

Dzień Pracownika Socjalnego

21 listopada obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. Jest to polskie święto utworzone na mocy zapisów ustawy o pomocy społecznej z dnia 29 listopada 1990. Data upamiętnia spotkanie w miejscowości Charzykowy w 1989 r., w którym uczestniczyli m.in Jacek Kuroń, Joanna Staręga-Piasek oraz pracownicy pomocy społecznej.

To święto wszystkich pracowników służb społecznych - osób zatrudnionych w ośrodkach pomocy społecznej, w powiatowych centrach pomocy rodzinie, organizacjach pozarządowych, centrach i klubach integracji społecznej, ośrodkach interwencji kryzysowej czy też domach pomocy społecznej. Pracownicy socjalni mogą również pracować w innych instytucjach, a w szczególności jednostkach organizacyjnych ds. spraw zatrudnienia i przeciwdziałania bezrobociu, szpitalach, a także zakładach karnych.

Pomoc społeczna stanowi dziedzinę polityki socjalnej państwa, której głównym celem jest umożliwienie osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej jej przezwyciężenie. Do zadań pracowników socjalnych należy realizowanie pracy socjalnej, której istotą jest mobilizowanie ludzi do samodzielnego działania i wspomaganie w tym działaniu poprzez wykorzystywanie sił tkwiących zarówno w samych potrzebujących pomocy, jak i w otaczającym ich środowisku. Postrzegani są oni jako zawodowi pomocnicy wspierający w rozwiązywaniu trudnych problemów, wspierający w kryzysie i ułatwiający zaspokajanie potrzeb. W związku z szerokim wachlarzem problemów, które spotykają ludzi w codziennym życiu, pracownicy socjalni muszą posiadać nie tylko dużą wiedzę, ale także szereg predyspozycji osobistych, takich jak uczciwość, chęć udzielania pomocy, troskliwość, wrażliwość czy otwartość wobec ludzi.

dzien pracownika socjalnego